Hrisopolis Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yzkoc (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.51, 12 Ekim 2015 tarihli sürüm (düzeltme)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hrisopolis Muharebesi
Tarih18 Eylül 324
BölgeByzantium, Hrisopolis
SonuçKonstantin'in Bizans İmparatoru olması
Taraflar
Bizans İmparatorluğu Bizans İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
I. Konstantin Licinius

Hrisopolis[1] Muharebesi, Hrisopolis (bugünkü Üsküdar)'in Kalkedon (bugünkü Kadıköy) yakınlarında, iki Roma İmparatoru I. Konstantin ve Licinius arasında 18 Eylül 324'te çıkmıştır. Savaş bu iki imparatorun son karşılaşmasıydı. Licinius, donanması Hellespont Muharebesi'nda yenilmesinden sonra, güçlerini Byzantium şehrinden çekip boğazın karşısına, Batı Karadeniz'deki Chalcedon'a götürdü. Konstantin takibe düşerek sonraki savaşı kazandı. Artık yegane imparator olan Konstantin Tetrarşi dönemini sona erdirmiş oldu.

Geçmiş

Hellespont Muharebesi'nde Licinius'un donanması büyük bir yenigiye uğradı. Licinius'un amirali olan Abantus, farkedilir derecede daha küçük donanmaya sahip Konstantin'in oğlu caesar Crispus tarafından büyük bir yenilgiye uğratılmıştı. Deniz harbi zaferinin ardından Konstantin Anadolu'ya geçti. Düşman ordusunu savuşturmak için hafif gemilerden oluşan küçük bir filo kullandı, bu filo Licinius'un yeni atadığı kumandan Martinian tarafından Lampsacus sahillerini koruyordu. Deniz kuvvetlerinin yok edilmesinden sonra, Licinius, Chalcenon'daki ana birliğine katmak üzere garnizonunu Byzantium'dan tahliye etti. Oradan, Adrianople Savaşı'nda yenilgiye uğrayan ana ordusuna takviye amacıyla Martinian'ın güçlerini ve Aliquaca (veya Alica) komutasındaki bir grup Visigothic'i yardım amacıyla çağırdı.

Savaş

A coin of Konstantin (c.337) showing a depiction of his Labarum standard spearing a serpent.
The Chi-Rho symbol
Labarum sembolü

Konstantin'in ordusu Kutsal Burun olarak bilinen İstanbul boğazı'nın Asya'daki kıyısına indi ve güneye, Chalcedon'a karşı harekete geçti. Licinius ordusu birkaç mil kuzeye, Chrysopolis'e doğru yönlendirdi. Konstantin'in ordusu, Licinius'un ordusundan daha önce Chrysopolis dolaylarına ulaştı. Konstantin, tanrının rehberliğini bulmak, almak amacıyla çadırına çekildikten sonra, atak yapmaya karar verdi. Konstantin'in ordusu Hıristiyanlık tılsımının (labarum) etkisiyle savaşırken, mücadelenin dinsel yönü Licinius'un savaş düzenine, direncine ve Roma'nın farkedilir yüzü olan putperest tanrıların imajlarına etki etti. Licinius, Labarum'a karşı batıl bir korkuya kapıldı ve ordunun atak yapmasını yasakladı veya böyle düşündü. Konstantin görünüşte manevra hilelerinden sakındı,Licinius'un ordusuna doğru büyük bir alan açtı,boşluk bıraktı ve ardından saldırı sonucunda onları bozguna uğrattı. Büyük ölçekli bu savaşta kesin bir başarı elde etti.Tarihçi Zosimus'a göre, Chrysopolis'te muazzam bir bozgun yaşandı. Licinius'un raporuna göre 25,000 ila 30,000 asker öldü, daha fazla sayıda da savaştan firar eden oldu. Licinius kaçmayı başardı ve hayatta kalan kalan 30,000 civarı askeri Nicomedia şehrinde bir araya topladı.

Sonuç

Licinius and his son, depicted with haloes, on a gold coin

Licinius, Nicomedia'daki savaştan kurtulmuş askerleriyle Konstantin'in zafer kazanmış ordusuna karşı ayakta duramayacağını anladı, kendisini düşmanın insafına bırakmaya ikna oldu. Konstantin'in üvey kardeşi ve Licinius'un eşi olan Constantia arabuluculuk görevini gördü. Başlangıçta kardeşin uğraşları işe yaradı, Konstantin kayınbiraderinin hayatını bağışladı; fakat birkaç ay sonra Konstantin onun infazına karar verdi, dolayısıyla verdiği sözü tutmamış oldu. Bir yıl sonra, Konstantin'in genç yeğeni Licinius da imparatorun öfkesine belki de şüphelerine kurban gitti. Son rakibi Licinius'un yenilgisinden sonra Konstantin, Maximion'un Diocletion tarafından nisan 286'da Augustus mertebesine yükselmesinden beridir Roma'nın ilk yegane (tek) imparatoru oldu. Roma İmparatorluğu'nun doğu kısmını fethettikten sonra Konstantin doğuyu başkent ve ikinci olarak tam bir imparatorluk haline getirmeye karar verdi. O Byzantium şehrini seçti ve ismini Constantinopolis olarak değiştirdi.-yani imparatorluğun yerleşkesi olarak

Kaynakça