İçeriğe atla

Host (ağ)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Host, bir bilgisayar ağına bağlı bir bilgisayar veya başka bir cihazdır. Bir ana bilgisayar, ağdaki kullanıcılara veya diğer ana bilgisayarlara bilgi kaynakları, hizmetler ve uygulamalar sunan bir sunucu olarak çalışabilir. Ana bilgisayarlara en az bir ağ adresi atanır.

İnternet iletişim kuralları dizisini kullanan ağlara katılan bir bilgisayar aynı zamanda IP hostu olarak da adlandırılabilir. Özellikle, internete katılan bilgisayarlara internet hostları denir. İnternet hostları ve diğer IP hostları, ağ arayüzlerine atanmış bir veya daha fazla IP adresine sahiptir. Adresler, bir yönetici tarafından manuel olarak, başlangıçta Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) aracılığıyla otomatik olarak veya durum bilgisi olmayan adres otomatik yapılandırma yöntemleri ile yapılandırılır.

İstemci-sunucu bilgisayar modelini kullanan uygulamalara katılan ağ ana bilgisayarları, sunucu veya istemci sistemleri olarak sınıflandırılır. Ağ ana bilgisayarları, aynı zamanda, tüm düğümlerin kaynakları eş güdümlü bir şekilde paylaştığı ve tükettiği eşler arası uygulamalarda düğümler olarak da işlev görebilir.