Hosjö

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 60°35′30″K 15°44′53″D / 60.59167°K 15.74806°D / 60.59167; 15.74806

Hosjö'de Centralvägen

Hosjö (İsveççe telaffuz: [ˈhuːɧø]), İsveç şehri Falun'un banliyösünde bir mahalledir. Hosjö, şehrin doğu kısmının büyük bir bölümünü işgal etmekte ve içinde az miktarda apartmanla çok sayıda bağımsız konut bulunmaktadır.

Hosjö’de bir manav, bir haber ajansı, bir okul, bir benzin istasyonu, bir pizza dükkanı; az sayıda anaokulu, spor salonu ve fabrika bulunmaktadır (2005). Önceleri, eski Vika Mahallesi’nden ayrılan bu mahalle; yaklaşık olarak 3000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Hosjö halkının bağışları ve gönüllü çalışmasıyla 1663’te yapımı bitirilen ahşap Hosjö Kilisesi (önceleri Hosjö Mabedi) İsveç’e özgü Falu röd rengindedir. Hosjö, özellikle Merkez Falun’a veya Falun’un diğer banliyölerine gitmek isteyen insanların transit geçtikleri bir yerdir. Mahalle, Hosjön ve Runn Nehirleri’nin tam arasında yer almakta ve Hosjöstrand, Backberget, Merkez Falun, Udnass, Karlslund, Skutudden ve Hosjöholmen adlarındaki alt bölgelere ayrılmaktadır.

Okul[değiştir | kaynağı değiştir]

Hosjö Okulu (İsveççe: Hosjöskolan), yerel bir ilköğretim okuludur (1. sınıftan 6. sınıfa). Mahallenin gençleri Halsinggården’deki Halsinggården Ortaokulu’na (7. sınıftan 9. sınıfa) devam etmektedirler.

İsminin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Hosjö’deki Ho İsveççe’de çukur veya oluk anlamına gelmektedir. Sjö kelimesi ise İsveççe’de göl anlamına gelmektedir.