Horumi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suhişvili Gürcü Ulusal Balesi'nin horumi performansı

Horumi (Gürcüce: ხორუმი), Guria/Acara'da yaşayan Gürcülerin geleneksel halk oyunlarına verdikleri isim olup ilk başlarda sadece erkeklerin oynadığı bir savaş dansı olan horumi, zamanla kadınların da oynadığı bir oyuna dönüşmüştür. Günümüzde 40 kişi horumi oynayabilmektedir. Dans, 2013'te Gürcistan'ın somut olmayan kültürel mirasları listesine dahil edilmiştir.[1][2]

Dansçıların sayısı değiştiyse de dansın şekli aynı kalmıştır. Dans eskiden Gürcistan ordusunu motive etmek için kullanılıyordu. Bölgede bir kamp yerini veya düşman kampları arayan birkaç adam, dansı başlatır. Daha sonra orduyu savaş alanına çağırırlar. Dans basit ama kendine özgü hareketlerden oluşmaktadır. Gürcü askerlerinin cesaretini gösteren dans, ayrıca savaş ve zafer kutlaması temalarını da içermektedir. Tarih boyunca birçok farklı devletin saldırdığı Gürcistan'da, dansın teması barışın hüküm sürmesi için savaşa hazır olmak gerektiğidir.

Diğer Gürcü danslarından farklı olarak horumiye çok sesli koro ve alkışlar eşlik etmez. Davul ve tulum horumiye eşlik eden iki temel enstrümandır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობა" [Intangible Cultural Heritage] (PDF) (Gürcüce). National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia. 26 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2017. 
  2. ^ "UNESCO Culture for development indicators for Georgia (Analytical and Technical Report)" (PDF). EU-Eastern Partnership Culture & Creativity Programme. Ekim 2017. ss. 82-88. 26 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]