Horst Mahler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Horst Mahler (d. 23 Ocak 1936), bir Alman avukat, Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun kurucularından ve farklı zamanlarda, farklı radikal ideolojileri savunmuş aktivist.

Solculuk Zamanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahler, 1960'lı yıllardaki ilk gençlik yıllarında Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) ve solcu bir öğrenci kuruluşu olan Sosyalist Alman Öğrenci Birliği'ne (Sozialistischer Deutscher Studentenbund) üye olmuştu. SPD'nin içerisinde yer alan diğer Sosyalist Alman Öğrenci Birliği üyeleri gibi Mahler de, fazla radikal olduğu gerekçesiyle partiden atılmıştı. 1970'te "Baader Meinhof" olarak da bilinen aşırı solcu Kızıl Ordu Fraksiyonu örgütünün kurucu üyeleri arasında yer aldı. 1970'li yıllarda Kızıl Ordu Fraksiyonu'nunda aktif olarak görev yaptı ki, 1971 senesinde komünist bir manifesto yazmıştı. 1974'te tutuklanarak 14 yıl hapse mahkûm edildi. Ancak, daha sonra Batı Almanya başbakanı olacak Gerhard Schröder'in çabalarıyla, cezası 10 yıla indirildi. Tutuklandığı için elinden alınan avukatlık izni, 1988'de kendisine geri verildi.

Neo-Nazi Oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahler, komünizmin bir alt öğretisi olan Maoizmi savunan radikal bir komünist iken, daha sonraları aşırı sağ görüşe kaydı ve bir süreliğine Almanya Ulusal Demokratik Partisi üyesi oldu (2000-2003). Geçmişin hızlı komünisti, 1990'lı yılların sonlarından itibaren bir Alman milliyetçisi ve neo-Nazi olarak faaliyette bulunmaya başladı. Mahler'deki ilk politik değişiklik, 1980'lerin ortalarında Alman mahkemeleri tarafından fark edilmişti.

Adolf Hitler'i "Alman halkının kurtarıcısı" olarak niteleyen Mahler, aynı zamanda bir Holokost inkârcısıdır. Açık ifadelerle nasyonal sosyalizmi savunmaktan çekinmez. Almanya'da Christian Worch gibi önde gelen neo-Nazilerle beraber politik işbirliği yapmıştı. "Heil Hitler!" diyerek bağırdığı ve Hitler selamı verdiği için hapis cezası almıştır.