Horacio Cartes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Horacio Cartes
Paraguay Devlet Başkanı
Görev süresi
15 Ağustos 2013 - 15 Ağustos 2018
Başkan Yardımcısı Juan Afara
Yerine geldiği Federico Franco
Yerine gelen Mario Abdo Benítez
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Temmuz 1956 (67 yaşında)
Asunción, Paraguay
Dini Roma Katoliği

Horacio Manuel Cartes Jara (d. 5 Temmuz 1956, Asunción), Nisan 2013 seçimlerinde Paraguay Devlet Başkanı seçilen bir Paraguaylı iş insanı. Colorado Partisi'nin bir üyesi olarak ve 15 Ağustos 2013 tarihinde göreve başladı ve bu görevi 15 Ağustos 2018 tarihine kadar sürdürmüştür.

Tütün, alkolsüz içecekler, et üretimi ve bankacılık dahil olmak üzere Grupo Cartes holding'in sahibidir. 2001 yılından bu yana Libertad futbol kulübünün başkanıdır.

ABD'nin Oklahoma eyaletinde eğitim gören ve geçen yıl şampiyon olan Libertad futbol takımının da başkanı olan Cartes'in tütün tarlalarına ek olarak bir içecek fabrikası, tarım tesisleri ve yatırım fonları bulunuyor.

İş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cartes'in babası bir Cessna uçağı franchising holding'inin sahibi idi. Horacio Cartes, ABD'de havacılık mühendisliği okudu. 19 yaşına geldiğinde döviz işine başladı. Daha sonraki yıllar içinde, Tabesa adlı ülkenin en büyük sigara üreticisi ve büyük bir meyve suyu şişeleme şirketi de dahil olmak üzere 25 şirketin kurulmasına yardımcı olmuştur.

Cartes 1989 yılında yedi ay boyunca para dolandırıcılığı suçundan hapse atıldı. Sonunda bir mahkeme tarafından aklandı.

2000 yılındaki bir uyuşturucu operasyonunda polis, kokain taşıyan bir uçağını ele geçirdi, çiftliğinde ise esrar buldu ve uyuşturucu ticareti ile hiçbir ilgisi olmadığını ve de uyuşturucunun yasallaştırmasına karşı olduğunu iddia etti.

2010 yılından itibaren bir gizli WikiLeaks belgesi, Cartes'den kara para aklama araştırmalarının odağı olarak bahsetti.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında kadar siyasete karışmamış ve hatta bir şekilde seçmen olarak kayıtlı olmamıştır. 2009 yılında merkez sağ Colorado Partisi'ne katıldı. Ekonomik yeteneği onu 2013 başkanlık seçimlerinde partisinden adaylığını koymasında yardımcı oldu.

Başlattığı seçim kampanyasında, uluslararası yatırımları çekmek, istihdam yaratmak için kamu İşletmelerin modernize etme, ülkenin altyapısını yükseltmek için özel sermayeyi artırmayı vadetti. 21 Nisan 2013'te, % 45.80 oy ile Paraguay Devlet Başkanı seçildi.[1]

2018 devlet başkanlığı seçimlerinde seçimi kazanan Mario Abdo Benítez'e makamı devrederek görevinden ayrılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2013. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Federico Franco
Paraguay Devlet Başkanı
2013-2018
Sonra gelen
Mario Abdo Benítez