Horace Vernet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Horace Vernet
Otoportre, 1835
Genel bilgiler
Doğum adı Émile Jean-Horace Vernet
Doğum 30 Haziran 1789(1789-06-30)
Paris, Fransa
Ölüm 17 Ocak 1863 (73 yaşında)
Paris, Fransa
Uyruk Fransız
Alanı Resim
Katıldığı akımlar Oryantalizm

Émile Jean Horace Vernet, (d. 30 Haziran 1789, Paris - ö. 17 Ocak 1863, Paris, Fransa), at yarışlarını konu alan resimleri ve büyük boyutlu savaş sahneleriyle ünlü Fransız ressam.

Ressam Carle Vernet'nin oğlu, Joseph Vernet'nin de torunuydu. Büyük boyutlu çalışmalarında olağanüstü bir ustalık gösterdi ve Fransa'nın en önemli savaş ressamlarından biri oldu. Resimleriyle Napoléon döneminin yüceltilmesinde katkıda bulundu. 1807-14 arasında deniz manzaraları, at figürleri, askeri sahneler gerçekleştirdi. Krallığın yeniden kurulmasından sonra atölyesi siyasal entrikaların merkezi oldu. Dönemin sporcuları, sanatçıları ve yazarları da burada toplanıyordu. 1929'da Roma'daki Fransız Akademisi'nin müdürlüğüne getirildi.

Vernet, Fransız ordusuyla birlikte Cezayir'de bulunduğu dönemde (1833) Arap dünyasından esinlendiği resimler yaptı. Cezayir'e yaptığı yolculuktan sonra, bu ülkenin fethiyle ilgili birçok resim siparişi aldı. Daha sonraları Louis-Philippe ve III. Napoléon tarafından (bugün Versailles'daki Savaş Galerisi'nde bulunan) savaş resimleri yapmakla görevlendirildi. Rusya'ya giderek, orada portreler ve çeşitli tablolar yaptı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]