Hope elması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hope Diamond
Washington, D.C.'deki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde bulunan Hope Elması
Ağırlık4.552 carat (910,4 g)
RenkSüslü Koyu Grimsi Mavi (GTA)
KesimAntika minder
Kaynak ülkeHindistan
Kaynak madenKollur Madeni
KeşfedildiBilinmiyor
KesenBilinmiyor
İlk sahibiJean-Baptiste Tavernier
SahibiSmithsonian Institution
Tahmini değerUS$200–350 milyon

Hope elması veya Mavi elmas, 45.52 karat (9.10 gram),[w][1][2] dünyaca ünlü bir elmas.

Sahiplerinden birinin adından ötürü Hope Elması, renginden ötürü Mavi Elmas adıyla bilinen bu taşı Avrupa'ya 1642′de Jean Tavernier adında bir gezgin getirmiştir. Elması Hindistan’da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı.

Tavernier, elması Fransa Kralı XIV. Louis’e satmıştır. XVI. Louis ise elması karısı Marie Antoinette’e armağan etmişti.. 1830′da Daniel Elias adında bir İngiliz, elması 200.000 liraya Banker Hope’a sattı. Hope, elması aldıktan kısa bir süre sonra iflas etti. Daha sonra Kanitovsky adında bir Rus prensi elması satın aldı ve dostu bir kadına armağan etti. Kadın ölünce elmas Yunan Simon Monkaricies'in eline geçti. Monkaricies, elması çok yüksek bir fiyatla, II. Abdülhamit’e sattı. Son olarak elması Yunan armatör Onasis’in karısı Tina almıştı.[kaynak belirtilmeli]

Elmas şimdi ABD'de National Museum of Natural History müzesindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hevesi, Dennis (6 Nisan 2008). "George Switzer, 92, Dies; Started a Gem Treasury". New York Times. 3 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2008. 
  2. ^ David Beresford and Lee Glendinning (28 Ağustos 2007). "Miners unearth world's biggest diamond". The Guardian. Londra. 17 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2011. The world's biggest diamond, believed to be twice the size of the Cullinan, has been discovered in the North-West Province of South Africa.... The Hope Diamond is a large (45.52 carat), deep blue diamond. It is legendary for the curse it supposedly puts on whoever possesses it. Previous owners include Kings Louis XV and XVI and Marie Antoinette.