Honda Type R

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Type-R
Honda Civic typeR.jpg
Genel Bakış
Üretici Honda
Üretim yıl(lar)ı 1998 - --
Montaj Type-R
Gövde ve Şasi
Karoser Hatchback
Güç özellikleri
Motor 2.0 LT,Enine Yerleştirilmiş 4 silindirli,Su Soğutmalı,4 Zamanlı,16 Subaplı DOHC I-VTEC Motor
Kapasite 7200 rpm'de (201 HP/DIN)
Güç çıkışı 5600 rpm'de 193 nm
Şanzıman 6 İleri 1 Geri
Maksimum hız 238 KMH
Sıkıştırma oranı 11.0:1
Yakıt sistemi Benzinli
Depo hacmi 50 LT
Boyutlar
Uzunluk 4275
Genişlik 1785
Yükseklik 1445
Curb ağırlık 1273 kg
Kronoloji
Tasarımcı(lar) Honda

Type-R (タイプR/タイプ・アール, Taipu Āru), Honda'nın ürettiği Honda'nın özel performans sürümü otomobil modeli.

Honda Type R tasarımında ("R", İngilizce:"Racing-yarış") araç ağırlığını azaltma, performans potansiyelini arttırma, motor ayarı (tuning), özel süspansiyonlar gibi yarış koşulları özelliklerini sağlamaya odaklanmıştır. Type R modeli ilk olarak yarış etapları için düşünülmüş sonradan Honda'nın VTEC motor tasarımına ağırlık vermesi ve beğeni kazanması sonucu daha geniş bir satış pazarına sunulabilmiştir. Type R araçlardaki geleneksel kırmızı Honda brövesi ve beyaz şampiyonluk boyası ilk F1 kazanmış arabalarını temsil eder. Honda'nın yarış ve F1 araçları çoğunlukla kırmızı Honda brövesine sahiptir. 2.0 litrelik 201 HP gücündeki DOHC i-VTEC motoru bu modeller arasında ön plana çıkmıştır.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

NSX Type R[değiştir | kaynağı değiştir]

NSX Type R

NSX type R Japonya'da 1992 yılında kısıtlı sayıda üretildi. Temel değişiklikleri daha saldırgan süspansiyonlar ve 1350 kg'dan 1230 kg'a indirilen önemli ağırlık azaltımıydı. NSX type R önemli ölçüde yarış etabı odaklıydı ve klima, elektrikli camlar, ses sistemi gibi ağırlık yapıcı parçalar çıkartılmıştı. NSX type R yerini 1997 yılında NSX type S Zero'ya bıraktı.

Integra Type R[değiştir | kaynağı değiştir]

Integra Type-R

Civic Type R[değiştir | kaynağı değiştir]

Civic Type-R

Geliştirilmiş altı ileri şanzıman Type R’ın DOHC i-VTEC motoru ile mükemmel bir uyum sağlayarak hızlı ve hassas vites değişimi sunuyor. Daha sağlam gövde yapısı ve sportif performansı daha çok vurgulayan yeni süspansiyon ayarları sayesinde çok özel bir sürüş deneyimi sağlar.

Performans duygusunu vurgulayan özel kırmızı aydınlatmalı Multiplex gösterge paneli, en önemli bilgileri ekranın üst kısmında göstererek sürücünün bütün dikkatini yola verebilmesini amaçlıyor. Yan destekli Alcantara koltuklar, sportif ve dinamik bir sürüş keyfi sağlıyor. Kırmızı dikişli spor direksiyon simidi, alüminyum vites topuzu ve aracın seri numarasının kazındığı plaka, Type R’ın özgün estetiğini tamamlayan ayrıntılardan sadece bazıları.

Çift bölgeli iklim kontrolüne sahip otomatik klima sistemi sayesinde, hem sürücü hem de yolcu klimayı diledikleri gibi ayarlayabiliyor. [kaynak belirtilmeli]

Otomatik yanan Xenon farlar ve yağmurun ilk damlaları düşerken silecekleri devreye sokan yağmur sensörü sayesinde, yolların keyfini güven içinde süreceksiniz.

Yeni Civic Type R’da güvenlik donanımında standart olarak yer alan ABS, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ve Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) gerektiği şekilde sağ ve sol tekerleklere fren uygulayıp, gaz ve fren sistemini yöneterek dönüşler, hızlanma ve ani manevralar sırasında sürücünün kontrolü korumasına destek olacak şekilde tasarlandı.

Ön, yan ve perde hava yastıkları ile çift ön gergili ön emniyet kemerleri de Type R’da bulunan pasif güvenlik önlemlerinden bazıları.

Gelişmiş Uyumluluk Teknolojisi (ACE) gövde yapısı, bir çarpışma anında darbenin neden olduğu yükü emerek ekstra güvenlik sağlıyor. [kaynak belirtilmeli]

Civic Type-R, 2007 senesinde 7. evrimini geçirip konsept bir tasarıma kavuştu. Tamamen yenilenen iç ve dış tasarımı sayesinde daha yırtıcı ve hırçın görünüme kavuştu.

Accord Type R/ Euro-R[değiştir | kaynağı değiştir]

Accord Euro-R

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]