İçeriğe atla

Hodınka izdihamı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hodınka izdihamı
Harita
Tarih30 Mayıs 1896
KonumHodınka meydanı Moskova, Rusya
NedenKalabalık'ta ezilmekten ötürü yaşanan korku ve neticesinde ortaya çıkan panik
Can kaybı1389

Hodınka Trajedisi (Rusça: Ходынская трагедия) 30 Mayıs 1896'da meydana gelen bir insan izdihamıydı, Rusya'nın son İmparatoru II. Nikolay'ın taç töreninden sonra festivaller sırasında Moskova, Hodınka Sahası'nda 1.389 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İzdiham sırasında ölen bir vatandaş
Hodınka 'da izdiham sırasında ölen vatandaşlar
Seyirciler'in Hodınka'da toplanması

II. Nikolay ve eşi Aleksandra Fyodorovna 26 Mayıs 1896'da Rusya İmparatoru ve İmparatoriçesi olarak taç giydi. Dört gün sonra Hodınka Sahası'ndaki insanlar için bir ziyafet düzenlenecekti. Bir kent meydanı alanında tiyatrolar, hediye dağıtımı için 150 büfe ve kutlamalar için 20 bar inşa edildi. Kutlama meydanının yakınında bir dağ geçidi ve çok sayıda süzgeç vardı. 29 Mayıs akşamı taç giyme töreni sonrasında dağıtılacak hediye söylentilerini duyan insanlar bekleme alanında toplanmaya başladı. Dağıtılacak hediyeler bir ekmek ve bir parça sosis, simit, zencefilli kurabiye ve bir hatıra kupasıydı .

Kutlama gününün sabahı saat 6 civarında, sahada binlerce kişi (tahminler 500.000'e yakın insan mevcuttu[1] ) zaten toplanmıştı. Halk arasında, herkes için yeterli bira veya simit olmadığını ve emaye bardakların altın sikke içerdiğini söylentileri yayıldı. 1.800 kişilik bir polis gücü sivil düzeni koruyamadı ve kalabalık ezilmekten kurtulmak için olay yerinden kaçmak adına paniğe kapıldı, 1.389 kişi izdiham sırasında öldü ve yaklaşık 1.300 kişi yaralandı.[2] Hayatını kaybedenlerin çoğu alanda hapsolmuş ve orada çiğnenmiş veya boğulmuşlardı. Yaşanan trajediye rağmen, şenlikler programı geniş alanda başka yerlerde planlandığı gibi devam etti ve birçok insan neler yaşandığını dahi bilmiyordu. İmparator ve İmparatoriçe, saat 14.00 civarında tarlanın ortasındaki Çar Köşkü'nün balkonunda kalabalığın önünde halka göründü. İmparator ve İmparatoriçe balkona çıkana kadar olayın izleri temizlendi.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Olayı anan Hodınka Alanında bir Ortodoks kilisesi

İmparator Nikolay ve İmparatoriçe Aleksandra'ya yaşanan izdiham hakkında gecikmeli bir şekilde bilgi verildi. O gece Fransa'nın Rusya büyükelçiliğinde şenlikli bir top atışı planlanmıştı. Çar II. Nikolay, bu şartlar altında katılmamanın en iyisini düşündü. Bununla birlikte, amcaları mecliste hâlâ nüfuz sahibiydi ve Rus halkına karşı duygusuz görünmesi yerine, katılmaması ve Fransızları rahatsız etmemesinin daha kötü olduğunu düşünüyorlardı. Nikolay bu nedenle topa bakılmaksızın katıldı. Ertesi gün, İmparator ve imparatoriçe izdiham kurbanlarını ziyaret etti.

Hükûmet ölülerin ailelerine büyük miktarda yardım dağıttı ve birkaç küçük yetkili görevden alındı. Bununla birlikte, imparatorluk makamlarının ihmali ve duyarsız tepkisi Rusya'da daha fazla öfke uyandırdı. Olayın ardından İmparator'un amcası Moskova Genel Valisi Büyük Dük Sergei Aleksandroviç "Hodınka Prensi" olarak bilindi ve İmparator "Kanlı Nikolay" lakabını aldı.[3] İmparatorluk makamları Avusturya Arşidük Karl Ludwig'in ölümü üzerine yas ilan etmişse de, 1.300 Rus vatandaş'ın ölümü hakkında hiçbir şey yapmadı. Bu da halkın gözün de İmparatorluk adına kötü bir imaj yarattı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Leyda, Kino: A History of the Russian and Soviet Film, (London: George Allen and unwin Ltd., 1960), 19.
  2. ^ "Timelines.com". 17 Ekim 2010. 17 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Трагедия на Ходынском поле" [The tragedy on the Khodynka Field]. ИМПЕРАТОР НИКОЛАЙ II. Omsk State University. 1 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2016. Сергей Александрович с тех пор получил в народе титул "князя Ходынского", а Николай II стал именоваться «Кровавым». [Sergei Aleksandrovich was thenceforth called the "Prince of Khodynka" amongst the people, while Nicholas II known as called "Nicholas the Bloody".]