Hockenheimring

Koordinatlar: 49°19′40″K 8°33′57″D / 49.32778°K 8.56583°D / 49.32778; 8.56583
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hockenheimring
Websitehockenheimring.net

Hockenheimring Baden-Württemberg, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Hockenheim'da bulunan bir otomobil yarışı pistidir. Diğer motor sporları etkinliklerinin de düzenlendiği bu pist her iki yılda Formula 1 Almanya Grand Prix'ine ev sahipliği yapmaktadır. Ren vadisinde bulunan pist hemen hemen tümüyle düzdür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1930'lardan 1960'lara[değiştir | kaynağı değiştir]

Karlsruhe'deki Wildpark pistinin Alman yöneticiler tarafından yarışlara kapatılması üzerine Hockenheimring 1932 yılında orman yolları üzerine kuruldu. O tarihte motosiklet yarışları için kullanılan pist 1936 yılında Mercedes-Benz ve Auto Union'ın test pisti olarak işlem gördü. Pistin adı 1938 yılında Kurpfalzring olarak değiştirildi ve bu ad 1947 yılına dek kullanıldı. Savaştan sonra Grand Prix motosiklet yarışlarına ev sahipliği yapan pist Alman motosiklet Grand Prix yarışları için de kullanıldı.

Özgün pist yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaydı. İki uzun düzlüğe ve ormandaki "sağ" viraja sahip olan pist, Hockenheim'daki U dönüşüyle kente bağlanıyordu.

1960'lardan 2000'lere[değiştir | kaynağı değiştir]

Pistin 2002 yılından önceki durumu

1965 yılında tamamlanan A 6 otoyolunun köyü pistten ayırması üzerine Hockenheim pisti yeniden tasarlandı. Jim Clark'ın 1968 yılında bir Formula 1 yarışı sırasında ölmesinin ardından piste 2 sert viraj ve bir Armco bariyer eklendi. Kazanın meydana geldiği yer olan ilk sert viraj yakınına bir anıt dikildi. Patrick Depailler'in ölümünün ardından Ostkurve (sağ viraj) denilen bölgeye de bir sert viraj eklenmiştir.

Pist, 1.3 km'ye varan ve birbirlerine sert virajlarla bağlı dört uzun düzlükten oluşmaktaydı. Orman bölümünün sonunda daha kıvrımlı bir bölge olan "stadyum" bulunuyordu. Bu durum yarış araçlarının ayarlanmasını güçleştirmekteydi çünkü uzun düzlüklerde yapılan hızı artırmak için çekiş gücünün belirli bir düzeyde tutulması gerekiyordu. Pistin uzun olması ise izleyicilerin yarış araçlarını yalnızca 44 kez (Formula 1 yarışları için) görebilmelerine neden oluyordu.

2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

F1 yöneticileri 2000'lerin başında yaptıkları bir girişimle pist uzunluğunun düşürülmesini istemişler ve bunun yapılmaması durumunda pisti yarış takviminden çıkaracaklarını vurgulamışlardır. Bunun üzerine, Baden-Württemberg eyalet yönetimi Hermann Tilke'nin 2002 Almanya Grand Prix için hazırladığı tasarımın maliyetini üstlenmiştir. Stadyum bölümü, yüzey ve ilk viraj dışında olduğu gibi kalmıştır. Ne var ki, pistin ormanlık bölümü büyük ölçüde kısaltılmış ve bu bölge yeniden ağaçlandırılmıştır. Bu değişiklik sert biçimde eleştirilmiş ancak pistin bu bölümüne eklenen U virajının geçişi kolaylaştırdığı savunulmuştur.[kaynak belirtilmeli] Yitip giden yaklaşık 70 yıllık bir geçmişe sahip bir ormanlık bölge ve dar bir yoldan sert viraja doğru süzülen 20 Formula 1 aracının görüntüsüydü. Birçok Formula 1 tutkunu pistin ruhunu yitirdiğini ve en kısa zamanda yeniden eski halini alması gerektiğini düşünmektedirler. Ancak, şu ana dek bu yönde bir girişim gerçekleşmemiştir.[kaynak belirtilmeli]

Pistin seyirci kapasitesi 120.000'e ulaşmıştır. Bunda yapımı yeni tamamlanan ve masrafları Mercedes-Benz tarafından karşılanan tribünlerin etkisi büyüktür.

Pisti içeren bölgede hız yarışlarının yapıldığı çeyrek mil uzunluğunda bir parkur da bulunur. Bu pist, Avrupa'nın en büyük hız yarışlarından biri olan NitroOlympx'e de evsahipliği yapmaktadır.

Hockenheimring'in 2004 yılına ait bir görüntüsü. Fotoğraf, "Stadyum" bölümünde yer alan "Südkurve"'den çekilmiştir.

Formula 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Hockenheim pistinin 1970 yılındaki Almanya Grand Prix'ine ilk kez evsahipliği yapması F1 sürücülerinin Fransa Grand Prix'inden sonra Nürburgring'i boykot etme kararı almaları üzerine gerçekleşmiştir. Bir yıl sonra yeniden Nürburgring'e dönen Almanya Grand Prix 1976 Almanya Grand Prix'ine dek bu pistte düzenlenmiştir. Hockenheimring, Almanya Grand Prix'ine 1977'den 2006'ya dek evsahipliği yapmıştır. 1985 yılındaki yarış ise Nürburgring'de düzenlenmiştir.

Bernie Ecclestone Temmuz 2006'da yaptığı açıklamada 2007 yılından itibaren Almanya'da tek bir yarış yapılacağını söylemiştir (Almanya 1995 yılından bu yana yılda iki Grand Prix'ye evsahipliği yapıyordu. Bunlar; Hockenheim'da düzenlenen Almanya Grand Prix ve Nürburgring'de düzenlenen Avrupa Grand Prix'idir). 2007 yılından sonra Nürburgring ve Hockenheimring evsahipliğini değişmeli olarak kullanacaklardır.

Yarış başına 5.3 milyon Euro'ya varan ve yerel yönetimler tarafından karşılanması zorunlu harcamalar nedeniyle Hockenheimring'in 2010 yılından itibaren Formula 1 ile olan sözleşmesinden çekileceği öngörülmektedir.[1]

Ölümlü kazalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "(Almanca) Hockenheim muss um Formel 1 bangen". 20 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]