Hizb-ut Tahrir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hizb-ut Tahrir
حزب التحرير
Kurucu Takiyyuddin en Nebhani
Başkan Ata Abu Raşta
Kuruluş tarihi 1953
Merkez Lübnan
İdeoloji İslamcılık
http://www.hizb-ut-tahrir.org/

Hizb-ut Tahrir (Arapça: حزب التحرير Kurtuluş Partisi), İslamcı siyasî parti. Amaçları, Müslüman coğrafyasından başlamak üzere bütün dünyayı İslam dininin egemenliği altına sokmak ve hilafeti yeniden kurmaktır.[1] Faaliyetleri sadece siyasî ve fikrîdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Filistinli Takiyyuddîn en Nebhâni tarafından 1953'te kurulmuştur. Almanya'da 15 Ocak 2003'te anayasaya aykırı bir örgüt olduğu öne sürülerek Alman İçişleri Bakanlığı'nca yasaklanmış, bu karar 23 Ocak 2006'da Federal Yönetim Mahkemesi (Bundesverwaltungsgericht) tarafından onaylanmıştır.

Parti, uluslararası olup ABD, Afganistan, Avustralya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Cezayir, Fas, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tunus, Türkiye, Suriye, Ürdün gibi ülkelerde faaliyet göstermektedir.

Teröre karşı tutumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hizb-ut Tahrir, kuruluşundan bu yana terörü reddetmektedir. Bu özelliğinden dolayı El-Kaide'ye bağlı bir terör organizasyonu olan Faslı İslamcı Savaş Grubu, 5 numaralı basın bildirisinde El-Kaide'nin yayımladığı "Zayıf ve ılıman Müslümların iç yüzü" (Fr. Une nouvelle vision des débiles et des modérés) adlı kitabın fotokopisini göstererek Hizb-ut Tahrir'in teröre karşı tutumunu zayıflık olarak nitelendirmiş, örgütü tam anlamıyla dindar olmak yerine ılıman olmakla suçlamıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]