İçeriğe atla

Hitman 2: Silent Assassin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hitman: Silent Assassin
GeliştiriciIO Interactive
YayımcıEidos Interactive
SenaristMorten Iversen
BesteciJesper Kyd Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriHitman Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarPC, PS2, Xbox, Nintendo, GameCube
Çıkış(PlayStation 2), (Xbox)
7 Mayıs 2002 (Avrupa)
10 Mayıs 2002 (ABD)
(PC), (Nintendo)
1 Temmuz 2003 (Avrupa)
4 Temmuz 2003 (ABD)
TürGizlilik
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Hitman: Silent Assassin, Eidos Interactive'nin Mayıs 2002 yılında çıkardığı üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanan bir gizlilik oyunudur. Bir önceki oyundaki (Hitman: Codename 47) konu gelişerek devam ediyor.

PlayStation 2 ve Xbox için 7 Mayıs 2002 tarihinde Avrupa'da, 10 Mayıs 2002 tarihinde ABD'de piyasaya çıkarılan oyun, Windows ve Nintendo için 1 Temmuz 2003'te Avrupa'da, 4 Temmuz 2003'te ABD'de piyasaya sürüldü.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun serinin diğer oyunlarından farklı olarak çok ama daha küçük bölümlere ayrılmış 21 görev içeriyor. Görevler dünyanın birçok ülkesinde ve şehirlerinde geçiyor. Mekanlar buna bağlı olarak oldukça farklıdır. Bölümlerin birçoğu ya aksiyona dalıp çatışarak ya da gizli bir şekilde oynanabilir. Yönlerdirmede çoğu zaman Diana yardımcı olacaktır.

Oyunda basit pistoldan gelişmiş snipera, mutfak bıçağından japon katanasına kadar birçok silah bulunuyor. Bölümlerde kazanılan silahlar Gontranno bahçesindeki silah evinde bulunuyor ve bölgedeki görevi bitirdiyimizde oradan başlıyoruz. Görevler birkaç yolla bitirilebilir ve bazı bölümlerin kendine has taktikleri vardır. Oyun hem birinci, hem üçüncü şahıs açısıyla oynanabilir.

Görevlerde karakterimiz gizlilik için giysi değiştire bilmektedir. Bu şüphe sistemiyle çalışıyor. HUD-daki sağlık ölçerin yanındaki çubuk ne kadar dolarsa, şüphe o kadar artar,sonunda kimliyi öğrenilir ve kılık değiştirmenin yararı olmaz. Bir görevde birkaç kez kılık değiştirmek mümkün. Göreve uygun bir kılık seçmek ve ona uygun hareket etmek gerekir.

Bu şüphe insanlara yakınlaşdtıkça da artar, ama bu her biri için aynı değil. Mesela, 47 Rus askeri kıyafeti giyerse, diğer Rus askerleri onu yakınlaştıkça inceleyecekleri için şüphe barı artacaktır. Daha çok uyum sağlamak için diğerleri gibi AK47 taşımak gizlilik için daha yararlıdır.

Serinin bu oyununda gizliliyin büyük yeri var. Bölüm bitince görevi nasıl tamamladığımıza bağlı agresif-gizli arasında deyişen bir sıralama kulllanılır. İsminden de olduğu gibi, yalnız hedefi vurduğumuzda görevi Sessiz Suikastçı olarak bitiriyoruz. Bu birkaç görevde olursa bonus silahla ödüllendiriliyoruz. Tam tersi eğer herkesi öldürsek, görevi Toplu Katil olarak bitiriyoruz. Görev sonunda bu sıralamayla birlikte kaç kişi vurulduğunu, kaç kez alarm çalındığı, ne kadar kurşun sarf edildiyi gibi bilgiler de gösterilir.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitman: Codename 47 olaylarının ardından iki adam Ajan 47'nin yaratıcı Dr. Ort-Meyer tesisindeki cinayeti araşdırır. Kamera kayıtlarına baktıklarında videoda eski suikastçıyı görürler. Adamlardan biri onu tanır ve bulmaya karar verirler.

Bu zamanda ana karakterimiz Ajan 47, aksiyondan uzak sakin bir yaşamdadır ve Sicilya'da Emilio Vittorio adlı bir rahibin kilisesinin bahçesinde bahçıvanlık yapmaktadır. Burada bahçe işleriyle meşgul ve sakin yaşayan ajanımızın yine bela kapısına gelir. Kimliği belirsiz bir grup kişi kapının önünde Vittorionu kaçırırlar ve 500.000 dollar karşılığında onu alabileceğini söyledikleri bir not burakırlar. Bu kadar parayı ödeyemeyen 47 eski iş arkadaşı Diana ile iltibata geçer ve Diana vereceyi görevler karşılığında parayı vere bileceyini söyler. Böylelikle 47, ICA'da görevlere kaldığı yerden devam eder.

Görevlerin birinde kaçış olayını düzenleyen mafyayı bulup öldürse de, Vittorio'yu bulamıyor. Rusya'dan Arabistan'a, Japonya'dan Hindistan'a birçok görevlere giden Ajan 47 sonunda Rus mafyasını bulmak için Sankt-Peterburg'a gittiğinde sağ olduğunu bilmediği bir “kardeşi”, Ajan 48'i, görür ve onu vurur. O konuşma cihazında Rus mafyası Sergey Zavorotko ile konuşur, Vittorio'nun izini bulur ve ona bir adım daha yaklaşır.

Ajan 47 yeniden Gontranno'ya döner ve mafyanın tüm paralı askerlerini öldürür. Sonra kilisede Sergey ve Vittorionun birlikte olduğu yere gider onu kurtarmak için cama ateş açar. Ama cam parçaları Vittorionun kafasına isabet eder ve yaralanır. Sergey kaçmaya çalışdığında onu hedefler ve öldürüp dersini verir. 47 Vittorio'nun yanına gider, Vittorio bu yoldan dönmesini ve iyi yaşam sürmesi için yalvarır ve ona tespihini verir. Ajan 47 teşekkür edip ve vedalaşıb mekandan çıkar, ama huzur bulamayacağını anladığı için verilen tespihi kapıdan asar. Bu işlerden kurtulamayacağını da bilir ve resmi olarak ICA'ya döner.

İncelemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitman 2: Silent Assassin genel olarak olumlu eleştiriler aldı. İlk oyunda yaşanan yapay zeka ve kaydetme sorunları gibi sıkıntıların çözülmesine göre pozitif yorumlarla karşılandı.Oyun şimdi de Steam ve GOG.com-da dijital kopya şeklinde satılmaktadır.

Hitman 2 2009 itibarı ile 3.7 milyondan fazla kopya sattı. Yalnız ABD-de oyunun Playstation 2 versiyonu 1.1 milyon kopya sattı. Oyun Computer Gaming World-de 2002-de “Yılın Aksiyon Oyunu”na aday gösterildi.Game Spot ise ona “PC-de En İyileştirilmiş Devam Oyunu” ödülünü verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hitman 2: Silent Assassin for GameCube Reviews". Metacritic. 30 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2013. 
  2. ^ "Hitman 2: Silent Assassin for PC Reviews". Metacritic. 4 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2013. 
  3. ^ "Hitman 2: Silent Assassin for PlayStation 2 Reviews". Metacritic. 4 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2013. 
  4. ^ "Hitman 2: Silent Assassin for Xbox Reviews". Metacritic. 23 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2013. 
  5. ^ "Hitman 2: Silent Assassin". Electronic Gaming Monthly. 1 August – 3 Eylül 2003. 14 Ocak 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2010. 
  6. ^ Kasavin, Greg (8 Ekim 2002). "Hitman 2: Silent Assassin review". GameSpot. 13 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2009.