İçeriğe atla

Hitman (film, 2007)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hitman
YönetmenXavier Gens
YapımcıChuck Gordon
Adrian Askariah
Daniel Alter
Luc Besson
SenaristSkip Woods
OyuncularTimothy Olyphant
Dougray Scott
Robert Knepper
Olga Kurylenko
MüzikLaurent Barès
Görüntü yönetmeniMatthew Irving
KurguCarlo Rizzo
Antoine Vareille
Dağıtıcı20th Century Fox
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)iABD:
21 Kasım 2007
Birleşik Krallık
30 Kasım 2007
Avustralya
6 Aralık 2007
Türkiye
7 Aralık 2007
Süre93 dk.
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri ABD
Rusya Rusya
Fransa Fransa
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Dilİngilizce
Rusça
Bütçe$23,000,000
Hasılat$127,824,584[1]
Devam filmiHitman 2 (yapım aşamasında)
Resmî sitesi

Hitman, 2007 yapımı ve aynı isimli video oyunu serilerinden uyarlanmış Amerikalı aksiyon filmi. Timothy Olyphant ve Dougray Scott'un başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Xavier Gens üstlenmiştir. İlk kez 21 Kasım 2007'de ABD'de vizyona giren film, Türkiye'de 7 Aralık 2007'den itibaren gösterilmeye başlanmıştır.

Film, küçük yaştaki çocukları toplayıp gizli bir yetiştirme merkezinde barkod şekilli dövmeler yapılmasıyla başlar. Burada küçük yaştaki çocuklara profesyonel suikastçı eğitimi verilmektedir. Bu eğitimi alan çocuklardan biri olan ve suikastçılık geçinen Ajan 47, Interpol ajanı Mike Whittier'ın yaptığı çalışma sonucu keşfedilir. Mike, onun profesyonel bir suikastçı ve dolayısıyla suçlu olduğunu bilmektedir ve onu her ne şekilde olursa olsun yakalamak istemektedir. Nijer'deki görevini tamamlayan Ajan 47, çalıştığı gizli şirketin özel dizüstü bilgisayar iletişim sisteminden yeni bir iş alır: Rusya devlet başkanı Mihail Belikof'u öldürmek. Ajan 47, en uygun zamanı seçerek Belikof'u vurur ve her zamanki gibi iz bırakmadan kayıplara karışır.

Ancak, aldığı habere göre suikastı gören bir tanık vardır ve onun da temizlenmesi istenmiştir. Adı Nika Boronina olan bu kadınla karşılaştığında, kadın tarafından kendisine hiçbir tepki verilmez. Bu nedenle oldukça şüphelenen Ajan 47, kaldığı otel odasına gittiğinde kendine işveren şirketin sekreteri Diana Burnwood tarafından gizlice aranır. Burnwood ona, Rus Gizli Servisi"nin oteline varmak üzere olduğunu ve ona tuzak kurulduğunu söyler. Televizyonda Mihail Belikof'un alnındaki yara bandıyla TV karşısında halka hitaben konuşmasını gören Ajan 47, onun yaşamasının imkânsız olduğunu düşünür, çünkü hayatı suikastçılık eğitimiyle geçmiştir ve işini her zaman mükemmel yapmaktadır. Ayrıca, Ajan 47'ye işveren de Mihail Belikof'un ta kendisi olduğunu öğrenir. Rus Gizli Servisi lideri Yuri Marklov'la Mike Whittier, onu yakalamak için otel odasına girdiklerinde, onun kaçmış olduğunu görürler. Bu sırada metroyla şehirden uzaklaşmak isteyen Ajan 47, Rus Gizli Serisi ve Mike'la bir çatışmaya girer. Nika'nın isteği üzerine fırsatı varken Mike'ı öldürmeyen Ajan 47, Nika'ya onu öldürmek için gelen bir adamdan önce ulaşarak kaçırır. Her şekilde de öleceğini anlayan Nika, Belikof'un metreslerinden biri olduğunu söyleyerek bazı bilgiler verir. Bu bilgilerin içerisinde Belikof'un bir dublörü olduğu da vardır. Belikof'tan intikamını almak ve işini tamamlamak isteyen Ajan 47, Belikof'un uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yapan Udre adında bir kardeşi olduğunu öğrenir ve intikamın ilk basamağı olarak onu öldürmek için Türkiye'ye gider. Udre Belikof, canını bağışlaması karşılığında ağabeyini öldürmeye yardım edeceği sözünü vermesine rağmen, Ajan 47 tarafından öldürülür. Bu sırada artık meseleye karışılmaması istenen Mike, Yuri Marklov'la Mihail Belikof'un gizli telefon görüşmesini dinler ve her şeyin planlanmış olduğunu ancak, Ajan 47'nin yakalanması gerektiğini duyar.

Udre'nin cenaze töreninin yapıldığı kilisede Belikof'a ateş eden Ajan 47, Belikof'un önünde bulunan kurşun geçirmez camı 3 atışta paramparça eder. Böylece kilisede bir kargaşa çıkar ve içerisi boşaltılır. Bu sırada Belikof'u takip eden Ajan 47, onu yakalar ve kilisenin yukarı katındaki bir odaya götürür. Belikof'u bir koltuğa oturtan Ajan 47, onun bu işi halkın desteğini daha çok kazanmak için yaptığını öğrenir. Ajan 47'ye işini iyi yaptığını söyleyen Belikof, kendisini bırakması karşılığında onunla pazarlık yapar. Bunu kabul etmeyen Ajan 47, onu öldürür. Hemen sonra onların yerini bulan Mike, Ajan 47'yi silahsız olarak teslim alır ve otomobiline bindirerek teslim alır. Yolda giderken birkaç araba tarafından yolu kesilen Mike, Ajan 47 gibi giyinmiş birkaç adamla bir muhabbete girdiği sırada Ajan 47'nin kaçmış olduğunu görür ve bunu fark eder etmez birkaç araba hemen oradan kaybolur. Filmin sonunda Nika, işyerinden çıkarken kendisine gelen isimsiz mektubu okur ve mektubun Ajan 47'den geldiğini anlar. Bu sırada onu bir evin çatısında izleyen Ajan 47, Nika'yı öldürmek isteyen kendisi gibi dazlak bir ajanı öldürmüştür. Onu izlerken şöyle der: "Size ondan uzak durmanızı söylemiştim,beni dinlemeliydiniz ...".

Rol Oyuncu
Ajan 47 Timothy Olyphant
Mike Whittier Dougray Scott
Nika Boronina Olga Kurylenko
Yuri Marklov Robert Knepper
Mihail Belikof Ulrich Thomsen
Udre Belikof Henry Ian Cusick
Smith Jamison James Faulkner
Bwana Ovie Eriq Ebouaney
  1. ^ "Movie Hitman - Box Office Data, News, Cast Information". The Numbers. 10 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]