Hiroshi Matsuyama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hiroshi Matsuyama
MeslekOyun tasarımcısı, Oyun yönetmeni, programcı
İşverenCyberConnect2
Önemli eser(ler).hack serisi

Hiroshi Matsuyama (Japonca :松山 洋) 1970 yılında Fukuoka'da doğmuş,  bir Japon oyun tasarımcısıdır. CyberConnect2 şirketinin CEO'sudur. “.hack” serisinin yanı sıra “Naruto ve “Dragon Ball” gibi anime dizilerinin uyarlamaları da dahil olmak üzere birçok oyun geliştirmiştir. Oyun geliştirmenin yanı sıra, Matsuyama iki .hack filminin yönetmenliğini ve seriden bir karakteri seslendirmesini yapmıştır.

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Matsuyama çocukken anime ve mangaya ilgi duyuyordu. Weekly Shonen Jump dergisi için mangaka olmayı hayal etti.[1] Büyürken Fukuoka'daki bir üniversiteden mezun oldu. Matsuyama mezuniyetinin ardından bir manga kulübüne katıldı. Kyushu Sangyo Üniversitesi'ne gitti ama işinin ne olacağına karar vermemişti. Bu yüzden bir çimento şirketinin çalışanı oldu.[2] Daha sonra Tokyo'da Taito için çalışan bir arkadaşına katıldı. Bu sıralarda Matsuyama bir oyun şirketinde çalışmaya karar verdi. Fukuoka'da arkadaşlarıyla toplandılar ve CyberConnect adlı şirketi kurdular.[3] Geliştirici olduğunda Naruto en sevdiği diziydi ancak Bleach, Beelzebub ve One Piece gibi diğer dizileride çok sevdiğini belirtmiştir.[4]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Psychic Force ve RayStorm'da çalışanlarda dahil olmak üzere Taito'dan aksiyon oyunu tasarımcılarıyla bir araya gelen Matsuyama . Aslen bir illüstratör olmasına rağmen, bu toplantıdan sonra bir oyun tasarımcısı olmaya karar vermiştir ve ekibiyle birlikte CyberConnect'i kurmuştur. Kuruluşundan sonra on kişiden oluşan CyberConnect, Tail Concerto ve Silent Bomber üzerinde çalışmaya başlamıştır, bu iki oyunun düşük satışlarından dolayı Matsuyama büyük hayal kırıklığına uğramıştır.[3] 2000 yılında CyberConnect'in CEO'su ekipten ayrıldı. Bu, şirketin adını CyberConnect2 olarak değiştirmesine yol açtı. Halen on kişiden oluşan şirket çalışmaya devam etmektedir.

.hack[değiştir | kaynağı değiştir]

Matsuyama, .hack serisinin konseptinin geliştirilmesinde kilit bir rol oynadı. "Ejderhaları öldürmek veya Londra'da hırsız olmak" gibi bir dizi temel fikir araştırıldı, ancak bunlar "çevrimdışı / çevrimiçi oyun" fikri lehine reddedildi.[5] Matsuyama, bu kararın genç oyunculara aylık ücret ödemeden veya güçlü İnternet bağlantılarına ihtiyaç duymadan çevrimiçi oyun oynama fırsatı vereceğini söyledi. Geliştiriciler ilham almak için Phantasy Star Online, Ultima Online ve Final Fantasy XI gibi devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarına baktılar ve karakter tasarımcısı Yoshiyuki Sadamoto'nun çalışmalarından ilham aldılar.

Naruto: Ultimate Ninja serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Matsuyama, 2012

Naruto: Ultimate Ninja Storm oyununun yaratıcılarından Hiroshi Matsuyama, oyun için anime ile gerçek oyun arasındaki sınırı kaldırmaya çalışmak istediklerini söyledi. Oyunun temel konsepti, bire bir savaşdı. Oyunun hikâyesi anime serisinin ilk 135 bölümüne dayanıyor olsa da, yapımcılar hikâyedeki önemli alanları seçti ve ilk bölümden 135. bölüme etkili bir senaryo oluşturdu.[6]

Asura's Wrath[değiştir | kaynağı değiştir]

Asura's Wrath, Dragon Ball ve Naruto gibi birçok anime dizisinden etkilenen Capcom ile birlikte geliştirilen bir aksiyon oyunudur. CyberConnect2'nin çalışmasıdır.[7]

Final Fantasy VII: G-Bike[değiştir | kaynağı değiştir]

Final Fantasy VII'ye dayanan bir mobil oyun oluşturma fikri Square Enix yapımcısı Ichiro Hazama'dan geldi. Square Enix, Square Enix'in yönetici yapımcısı Yoshinori Kitase'in gözetiminde oyunun yönetmeni olarak CyberConnect2'den Hiroshi Matsuyama'yı seçmiştir.[8]

Dragon Ball Z: Kakarot[değiştir | kaynağı değiştir]

Dragon Ball Z: Kakarot, Matsuyama tarafından denetlenmiştir.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "【田中圭一連載:サイバーコネクトツー編】すべての責任はオレが取る。だから、付いてきてくれないか──男の熱意はチーム解散の危機を救い、『.hack』成功の活路を開く。業界の快男児・松山 洋に流れる血は『少年ジャンプ』色だった【若ゲのいたり】". Defaminicogamer (Japonca). 30 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2020. 
  2. ^ "The Formation And Evolution of CyberConnect2". Gamasutra. 8 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  3. ^ a b "The Formation And Evolution of CyberConnect2". Gamasutra. 9 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  4. ^ "CyberConnect2 CEO Hiroshi Matsuyama Responds to Fan Questions". Andriasang. 25 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  5. ^ "E3 2003: .hack Interview". IGN. 16 Mayıs 2003. 31 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2010. 
  6. ^ "Naruto: Ultimate Ninja Storm (Interview)". GamesRadar. 18 Nisan 2008. 2 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
  7. ^ "Asura's Wrath interview". Eurogamer. Gamer Network. 22 Eylül 2010. 15 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2013. 
  8. ^ "「FFVII Gバイク」は"1つのRPGとして完結"させた期待作!". Game Watch Impress (Japonca). 21 Eylül 2014. 10 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2020. 
  9. ^ "El estudio responsable de Dragon Ball Z Kakarot confirma que trabaja en un nuevo juego anime". Alfa Beta Juega. 17 Ekim 2019. 14 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]