Hipodermik iğne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deri altı iğnelerin çeşitli pahlari
Şırınga solda, renk kodlu Luer-Lock birleştiricisi bağlı hipodermik iğne sağda
Hipodermik iğnenin özellikleri

Hipodermik iğne (Adı, Yunanca ὑπο- (hipo-= altında) ve δέρμα (derma= cilt) kelimelerinin birleşimidir), deriye giren tıbbi aletler kategorisinden,[1] sivri uçlu çok ince bir borudur.

Genellikle vücuda çeşitli ilaçları veya salin solüsyonu gibi sıvı ilaç içeren solüsyon maddeleri enjekte etmekte veya vücuttan sıvıları (örneğin, kan) almakta bir şırınga ile birlikte kullanılır.

Hipodermik müdahale, feci kan kaybında veya şok tedavisinde yararlıdır.

Sıvıların hızlı bir şekilde verilmesi için veya ya insülin gibi enjekte edilen maddenin yutulamadığı veya ilaç emilimin olmadığı bu nedenle karaciğere zarar verilecek durumlarda hipodermik iğne kullanılır.

İmalat[değiştir | kaynağı değiştir]

Hipodermik iğne, boruyu yapmak için giderek daha küçük kalıplardan çekildiği boru çekme işlemiyle normalde paslanmaz çelik veya Niyobyum malzemeli[2] borudan üretilir. Deriye kolayca saplanacak sivri ve keskin bir uç yapmak için iğnenin ucuna pah kırılır.[3]

Mikroskop altında bir derialtı iğne ucu

Ölçü[değiştir | kaynağı değiştir]

Luer birleştiricilerinde altı deri altı iğnesi. Bu iğneler normalde şırınga gibi diğer tıbbi cihazlarla birlikte kullanılır; yukarıdan aşağı sırada: 26G × 12″ (0,45 × 12 mm) (kahverengi) 25G × 58" (0,5 × 16 mm) (turuncu) 22G × 1+14″ (0,7 × 30 mm) (siyah) 21G × 1+12" (0,8 × 40 mm) (yeşil) 20G × 1+12″ (0,9 × 40 mm) (sarı) 19G × 1+12" (1.1 × 40 mm) (krem) Ayrıca Birmingham ölçeği‘ne bakınız.

Derialtı iğne çapını ölçmek için ana sistem Birmingham ölçeği'dir (aynı zamanda Stubs Demir Tel ölçeği de denir); Fransız ölçeği esasen kateterler için kullanılır. Herhangi bir ölçü için farklı iğne uzunlukları vardır.

Tıpta çok kullanılan iğneler 7 kalibre (en büyük) ile 33 (en küçük) arasındadır. 21 kalibre iğneler en çok test amaçlı kan almak için kullanılırken 16 veya 17 kalibre iğneler en çok kan bağışı için kullanılır çünkü oluşan az basınç kırmızı kan hücrelerine daha az zararlıdır (aynı zamanda daha kısa sürede daha çok kan toplanmasını sağlar).[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Handling sharps and needles: MedlinePlus Medical Encyclopedia". medlineplus.gov. 28 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2018. 
  2. ^ How do they get the hole through a hypodermic needle? 13 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at The Straight Dope.
  3. ^ "How syringe is made - material, production process, manufacture, making, history, used, processing, parts" (İngilizce). How Products Are Made. 20 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2018. 
  4. ^ Blood Transfusions and Angio Size? 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.