Hipantiyum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir nar çiçeğinde, Punica granatum, petal'ler, kaynaşmış tabanları hariç, kısa sürede düşer. Sepal loblu ve ercik'lerin hala bağlı olduğu hipanthium, meyvenin dış katmanını oluşturmak için gelişir.

Kapalı-tohumlularda, hipantiyum ya da çiçek kabı[1][2][3] çanak yaprak, taç yaprak ve çiçek erkek organların esas kısımlarının fincan şeklinde bir tüp oluşturduğu yapıdır.

Bazen çiçek tüpü olarak da adlandırılır, bu terim aynı zamanda taç yaprak ve çanak yaprak için de kullanılır. Genellikle bitkinin nektarlarını içerir. Yapısal boyutları ve görünümü değişse de çoğu çiçekli türde bulunur.[4] Özellikle türler arasındaki hipantiyum arasındaki bu ayrım, tanımlama için yararlıdır. Bazı geometrik formlar toyondaki gibi obkonik , bazıları Mitella caulescens'deki gibi fincan tabağı şeklindedir.

Varlığı, Gülgillerde, Frenk üzümü ve Baklagiller dahil olmak üzere birçok familyanın teşhisidir. Bazı durumlarda, o kadar derin olabilir ki, o kadar dar bir tepesi vardır ki, çiçek alt yumurtalığa sahipmiş gibi görünebilir - yumurtalık, diğer bağlı çiçek kısımlarının altındadır. Hipantiyum, farklı türlerde farklı ortak adlarla bilinir. Okaliptüslerde sakız somunu denilir; güllerde kalça denir.

Bitki türlerindeki değişimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hipantiyum'dan daha üst yumurtalık
In Spiraea hipantiyum halka şeklinde olup, burada yaptığı gibi loblu olabilen nektar üreten "disk"i destekler. Stamenler, taç yaprakları ve disk arasında ortaya çıkar.
Gül içindeki hipantiyum
Üst kıvrımdan çiçeğin ucuna kdar görülen yabani nergis, yen, yumurtalık, hipantiyum, tepals, korona

Gelen myrtles hipantiyum yumurtalığı ya gevşek veya sıkıca çevreleyebilir; bazı durumlarda yumurtalık duvarlarına kaynaşabilir. Uzunluğu değişebilir. Hipantiyum'un dış tarafındaki kenarlar, kaliks loblarını veya serbest sepalleri, petalleri ve bir veya iki noktadan tutturulmuş ercik veya çoklu ercikleri içerir. Rosaceae familyasının çiçekleri veya gül ailesi, her zaman bir çeşit hipanthium'a veya en azından sepals, petaller ve stamenlerin hepsinin ortaya çıktığı ve nektar olarak bilinen nektar üreten doku ile kaplı bir çiçek kabına sahiptir. Nektar, kuşları ve arıları çiçeğe çeken şekerli bir maddedir, daha sonra polenleri hipantyumun astarından alır ve ziyaret ettikleri bir sonraki çiçeğe, genellikle komşu bir bitkiye aktarır.[5]

Hipantiyum üzerinde taşınan stamenler, çiçeğin polen üreten üreme organlarıdır. Hipantiyum, çoğu bitkinin üreme ve çapraz tozlaşma yollarına birçok yönden yardımcı olur. Hava koşullarına karşı koruma ve kayıp poleni sürdürmek için bir ortam sağlayarak doğurganlık ve çapraz tozlaşma olasılığını artırır.[6] Tutulan polen daha sonra kuşlar, arılar, güveler, böcekler, yarasalar, kelebekler ve diğer hayvanlar gibi tozlayıcılara bağlanabilir. Rüzgar , döllenme için kışkırtıcı olarak hareket edebilir. Hipantium ayrıca yapısal destek için uyarlanabilir bir özelliktir. Kökün çiçekle kaynaşmasına yardımcı olur, sırayla bağı ve genel stabiliteyi ve bütünlüğü güçlendirir.[7]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

web siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

"Botany Word of the Day". Phytography. 8 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Foster 2014.
  2. ^ The Kew Plant Glossary: an Illustrated Dictionary of Plant Terms. Royal Botanic Gardens, Kew: Kew Publishing. 2010. 
  3. ^ The Cambridge Illustrated Glossary of Botanical Terms. Cambridge University Press. 2001. 
  4. ^ Cronquist 1981.
  5. ^ Givnish 1997.
  6. ^ Clarke 2004.
  7. ^ Snow 2003.