Himyar Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xwedêda (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.06, 28 Nisan 2016 tarihli sürüm (→‎II. Dönem Himyerileri (MS 274-525): Yazım hataları)
MS 3. yüzyılda Himyar Krallığı (kırmızı).

Himyar Krallığı (Arapça مملكة حِمير), Arap Yarımadasının güneyinde, MÖ 110 civarında tarih sahnesine çıkan, Yunanlar ve Romalılarca Homerite Krallığı olarak adlandırılan antik krallık. Komşu krallıklardan Saba MÖ 25, Kataban 200 ve Hadramut 300 yılı civarında bu krallık tarafından fethedildi. Krallığın politik kaderi, Saba krallığının kesin olarak fethedildiği 280 yılına kadar bu krallıkla yakından ilişkili olmuştur. 525 yılına kadar bölgesinden başat güç olan krallığın ekonomisi tarıma dayalıydı. En önemli ihraç ürünü Mir ağacı ve ondan elde edilen tütsüdür. Kuzey Afrika ile yakınlığı nedeni ile Roma İmparatorluğunun fildişi ihtiyacının bir kısmı burandan sağlanmıştır.

I. Dönem Himyerileri (MÖ 115-M.S 274)

Devlet kurulduğu dönemde ilk olarak kendinden önce bölgede var olan devletlerin devlet idare sistemini ve kültür anlayışlarını benimsemiştir. Kuruldukları ilk dönemde Ma'rib kentini başkent olarak kullansalarda daha sonra sa'na şehrini kurmuşturlar. Bilinen en büyük Hükümdarları Tubba'dır. Devletin ilk dönemi daha çok ticari örgütlenme çabası içinde geçmiş devlet ikinci döneminde büyük değişimlere uğramıştır.

II. Dönem Himyerileri (MS 274-525)

Devlet bu dönemde Romanın desteğini alarak askeri anlamdada genişlemeye ve güçlenmeye başlamıştır. İşte bu dönemde devletin bölgedeki rakipleri Habeşliler haline gelmektedir. Romanın desteğini Habeşliler tarafına çevirmesiyle Himyeriler Sasaniler tarafına geçerek bu devletten güç almaya başlamıştır. Dönem hükümdarı Ebu Kerib(385-420)Yemene ve hatta Irağa kadar devletini genişleterek güçlenmiştir. Ancak daha sonraki hükümdarlar bu gücü sürdürememiş Roma desteğindeki habeşliler yemeni işgal etmiş dönemin kralı olan Zu Navas'ı öldürmüştür. Yerine geçen oğlu Seyf tutunamayarak Sasanilere sığınmıştır.Bu dönemden sonra bölgede ki yönetimsel istikrar sağlanamamıştır. Daha sonra İstikararı sağlayan Ebrehe Fil olayı'nın gerçekleşmesine neden olmuştur.