Himenoplasti

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Himenoplasti ya da kızlık zarı dikimi kalıcı bir cerrahi operasyon ile kızlık zarının yenilenmesidir. Terim, Yunancada "zar" anlamına gelen hymen ve "sütür" anlamına gelen raphḗ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Aynı zamanda himenoplasti olarak da bilinir ancak bu terim "himenektomi"yi de içerir. Bu tür prosedürler genel olarak jinekolojinin bir parçası olarak kabul edilmez, ancak Amerika Birleşik Devletleri, Orta Doğu, Güney Kore ve Batı Avrupa'daki bazı plastik cerrahi merkezlerinde günlük bir operasyon olarak yapılır. Operasyonun yaptırılmasındaki amaç, bazı toplumlarda bakireliğin kanıtı olarak kabul edilen ve ilk cinsel ilişki sırasında gerçekleşen kanamanın yeniden olmasını sağlamaktır.[1]

Operasyonun çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Terim, en az üç farklı yaygın prosedürü kapsar:

 • Cinsel saldırı sonucunda yırtılan kızlık zarının iyileşme sürecinin hızlandırılması için saldırıdan hemen sonra yapılan sütür.
 • Kan kaynağı olmayan bir zarın oluşturulduğu tamamen kozmetik bir prosedür. Bazen bu işlemde kana benzeyen yapay bir madde içeren jelatin kapsül de yapay kızlık zarına eklenir.[2] Bu işlemin genelde evlenmeden birkaç gün önce yapılması istenir.
 • Vajinadaki dokular ve hastanın kan örneği yeni bir kızlık zarı yapmak için kullanılması. Hastanın operasyondan sonraki 3 ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınması tavsiye edilir.

Erişilebilirlik ve yasal olma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bazı kızlık zarı dikimi operasyonları birtakım ülkelerde yasal iken, diğer ülkeler himenoplastinin tüm çeşitlerini yasaklamıştır.[3]
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde, kızlık zarı dikimi özel kliniklerde mevcuttur ve zamanla daha yaygın hale gelmektedir.
 • Fransa'da, kızlık zarı dikimi maliyetinin bir kısmı tecavüz veya travma durumlarında devlet tarafından geri ödenmektedir.
 • Operasyon Orta Doğu ülkelerinde popülerdir. Kadınların düğün gecesine kadar bakireliğini korumalarının beklendiği İran bu ülkelerin başında gelir. Büyük Ayetullah Sayyid Sadeq Rohani, himenoplastiye izin veren ve operasyon geçiren kadınların tekrar bakire olduğunu açıklayan bir fetva yayınladı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Deuteronomy 22:13-19 4 Ağustos 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (The Message)
 2. ^ Paterson-Brown, Sara (7 Şubat 1998). "Should doctors reconstruct the vaginal introitus of adolescent girls to mimic the virginal state? Education about the hymen is needed". BMJ. 316 (7129). s. 461. doi:10.1136/bmj.316.7129.461. PMC 2665576 $2. PMID 9492680. 
 3. ^ "Girls' secrets aired in Egypt". BBC News. 5 Mayıs 2001. 17 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2010. 
 4. ^ Afary, Janet (12 Mayıs 2009). "Recreating virginity in Iran". The Guardian. 26 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]