Hilmiye, Havza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hilmiye
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Samsun
İlçe Havza
Coğrafi bölge Karadeniz
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 23
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Hilmiye, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1899 yılında Rus baskılarının artması sonucu İdil-Ural Bölgesinden yola çıkan atalarımız Batum üzerinden Samsun'a gelerek Osmanlı Devletine sığınmışlardır. Samsun'dan değişik yerlere dağılan Kazan Tatar Türklerinden olan bazı aileler Havza'ya gelerek burada Daniş Beyefendi adında bir ileri gelen ile Kaymakamlık ve Belediyeden de ihtiyaçları karşılanmak üzere hanlarda misafir ediliyorlar. Bu zatlar Küfelek Karyesinin (Şimdiki Küflek Mahallesinin) Kuş Yuvası mevkiinde Hazineye ait 2000 dönümlük araziyi Hükümetten izin alarak yerleşmeleri için gösteriyorlar. Ev yapımı için Kereste-araç-gereç yardımı yapıyorlar. Bu havaliye daha önce ve sonra Tataristan' dan göç eden insanlarca 23 hane olarak köy kuruluyor. Ve İsmi Sadrıazamlıkça (O Zamanın Başbakanlığı)Hilmiye olarak belirlenmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz Samsun iline 98 km, Havza ilçesine 14 km uzaklıktadır. Coğrafi olarak yüksek, sarp ve kayalık bir yapıya sahip olan mahallesimüzde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.Tarım arazisi az olduğu için köy gençleri köy dışında iş imkânları aramaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 23
2000 34
1997 24

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]