Hilmi Zafer Şahin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hilmi Zafer Şahin (d. 1958 yılında Elmalı, Antalya) Türk yönetmen ve dramaturg.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1982 yılında mezun olmuştur. Yüksek Lisansını aynı üniversitede 1984'te tamamlamıştır.

Mesleki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli dergi ve gazetelerde tiyatro, tarih ve kitap tanıtımı konularında yazıları yayımlanmış, bazı tiyatro dergilerinin danışma ya da yayın kurallarında yer aldı, Gelişim Yayınları'nın hazırladığı Büyük Larousse ve İstanbul Ansiklopedisi'nde tarih, tiyatro, edebiyat, dilbilim ve yaşam öyküsü konularında madde yazarlığı yapmıştır. TRT başta olmak üzere, çeşitli radyo ya da televizyon kanallarında farklı isimlerle yayınlanan tiyatro programlarında metin yazarı ve danışman olarak çalışmıştır.

Akademik Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mimar Sinan Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Gösteri Sanatları Merkezi'nde dersler vermiştir.

İstanbul Şehir Tiyatroları Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1988 yılında girdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda, değişik yıllarda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı ve Başdramaturg görevlerinde bulunmuştur. Bu süreç içinde İBB Şehir Tiyatroları’nda düzenlenen pek çok etkinliğin Gençlik Günleri ve Çocuk Şenliği’nin hazırlayıcısı oldu. Şehir Tiyatrolarında sahnelenen çeşitli oyunlarda dramaturg olarak çalışmış, oyun yazarlığı yapmış, çevirilere katkıda bulunmuştur. 2012[1]-2014[2] yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürütmüş[3], halen başdramaturg olarak olarak görev yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şehir Tiyatroları'nın yeni genel sanat yönetmeni Hilmi Zafer Şahin oldu". 20 Nisan 2012. 9 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2021. 
  2. ^ "Tiyatro dünyası bu istifayı konuşuyor". 5 Temmuz 2014. 9 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2021. 
  3. ^ "Şehir Tiyatroları internet sitesindeki özgeçmişi". 9 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2021.