Hillier Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hillier Gölünün kuş bakışı çekilmiş fotoğrafı
Hillier Gölü

Hillier Gölü, Batı Avustralya'nın Recherche Takımadaları'nda yer alan Middle Island (Türkçe: Orta Ada) adasında bulunan bir tuz gölüdür. Tuz oranı yüksek olan gölün suları parlak pembe rengindedir.

İngiliz kaşif Matthew Flinders tarafından 1802 yılında keşfedilen göl, yaklaşık 600 metre uzunluğunda ve 250 metre genişliğinde olup[1] kısa bir kumsala ve okaliptüs ile Hint defnesinden oluşan ormanlar ile çevrilidir. Bilim insanları ilk önce gölün pembe sularının gölün dibinden kaynaklandığına inanmış, ancak suyun bir kapta toplandığında da pembe rengini koruduğu fark edilmiştir.

Hillier Gölü'nün pembe renginin kaynağı kesin olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, bölgedeki diğer tuz göllerinin pembe rengi Dunaliella salina[2] ve Halobacteria mikroorganizmalarının barındırdığı bir pigmentten kaynaklanmaktadır.

Göl suyunun, suda yüzen kişilere karşı herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lake Hillier". Erişim tarihi: 2 Mart 2015. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Department of Environment and Conservation (2012). A guide to managing and restoring wetlands in Western Australia (PDF). Department of Environment and Conservation, Perth, Western Australia. ss. 18-19. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2 Mart 2015. 
  3. ^ "Swim in Lake Hillier, Australia" (İngilizce). 18 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2016. .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • (İngilizce) İngilizceGuide to Asia - Lake Hillier