Hidromanyezit

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hidromanyezit, Mg5(CO3)4(OH)24H2O kimyasal formülüyle gösterilen ve genel olarak sulu manyezit diye adlandırılan bir mineraldir[1].

Manyezit minerali kadar olmasa da ultramafik kayaçların yer aldığı, göl ortamında oluşmuş çökellerle kaplı alanlarda gözlenebilen bir mineraldir. Hidromanyezit, diyajenez esnasında su kaybetmesiyle manyezite dönüşür. Türkiye'de Denizli İli Hırsızdere mevkiinde ve Sırbistan'da Bela-Stena sedimanter manyezit yataklarının hidromanyezitlerin diyajenezi ile oluştukları sanılmaktadır.[2] Buradaki yataklarda stromatolitik yapıların izleri tabakalar arasında görülebilmektedir. Hidromanyezitler, güncel olarak da Burdur İli, Yeşilova İlçesinde yer alan Salda Gölü'nde de oluşmaktadır. Mineralizasyonda siyanobakterilerin önemli rol aldığı düşünülmektedir.[3] Salda Gölü, etrafında görülen beyaz renkli hidromanyezit çökellerden kaynaklanan harika bir görsel özelliğe sahiptir. Gölün etrafını bembeyaz bir halka şeklinde çevreleyen hidromanyezitler yöreden geçen karayolundan da kolayca görülebilmekte ve gezginler burada genellikle mola vermektedirler.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hydromagnesite"
  2. ^ Zedef, V., Russell, M.J., Fallick, A.E. and Hall, A.J. (2000), Genesis of vein stockwork and sedimentary magnesite and hydromagnesite deposits in the ultramafic terranes of southwestern Turkey: a stable isotope study, Economic Geology, 95(2), 429-445.
  3. ^ Braithwhite, C.J.R. and Zedef, V. (1996), Hydromagnesite stromatolites and sediments in an alkaline lake, Salda Golu, Turkey, j. of Sedimentary Research, 66, 429-445.