Hichkas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hich kas sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Hichkas veya Hiçkes (Farsça: هیچکس) , gerçek adıyla Suruş Leşkeri (سروش لشگری), rap müziğin, İran'daki ilk temsilcisidir. Sahne adı olan Hiçkesin Türkçe karşılığı ise Hiç kimsedir. Ülkesinde, rap türünün ilk uygulayıcısı ve dönemin en yetkin rap ürünlerini veren sanatçısı olarak literatüre geçmiştir.

Doğum yeri, İran'ın başkanti Tahran, doğrum tarihi, İran takvimine göre, 1364 yılının ordibeheşt ayı; gregoryan takvimine göre ise, 1985 yılının mayıs ayıdır.

2003 yılında, -Türkiye'deki lise dengi bir okul olarak nitelendirebileceğimiz- Rauf High School'dan mezun oldu, aynı yıl Trippe Ma(Yoldayız) adlı ilk single ürününü yayınladı. İkinci albümü, 2006 yılında yayınlanan Jangale Asfalttır. Aynı yıl Amir Hamz ve Mark Lazarz'ın çektiği Sound of Silence adlı, İran'daki underground müzik etkinliklerini anlatan belgeselde, birçok İranlı önce müzisyen ile beraber yer aldı. (Mohsen Namjoo, O-HUM Grubu...)

Üçüncü albümü A Bunch of Soldiers, 2008 yılında yayınlandı.

2009 yılında, ünlü İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi'nin Kasi Az Gorbehaye İrani Khabar Nedareh(Nobody Knows About the Persian Cats/Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok) filminde Ekhtelaf adlı şarkısıyla, kısa bir süre yer aldı. Film, onun, daha geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Filmde geçen şarkısı Ekhtelaf , Tahran'da, günümüzdeki gündelik yaşamı, para-değer çatışmasını, İran'daki kültürel ikiliği ve bu ikilik arasında sıkışmış kitlenin duygularını, tüm kültürel ve tarihsel zenginliğiyle, para ve sınıf atlama hırsı ile yaşayan bir kitlenin üzerinde barınmasını seyreden Tahran şehrinin yorgunluğunu, vahşi bir ölüm kalım mücadelesine dönüşen yaşamı, samimi, içten, yalın bir dille fakat, İranlılara özgü o eşsiz sembolizm yatkınlığından da mahrum kalmayan bir söz örgüsüyle anlatıyor.

2010 tarihinde, Long Live Palestine adlı projede, birçok İranlı müzisyen ile beraber yer almıştır.

Hiçkes'in son çalışması ise 2010 tarihli Ye Ruze Hub Miad(İyi Bir Gün Gelecek) adlı single'dır.

Farça Rap'i daha ileri bir noktaya taşıma ve anadiliyle, ülkesine armağan eserler verme amacıyla, çalışmalarına devam etmektedir.