Heyetu Tahriru'ş Şam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tahrir el-Şam
هيئة تحرير الشام‎
Hayʼat Taḥrīr al-Shām
Flag of Hayat Tahrir al-Sham.svg
Şam Kurtuluş Heyeti
Etkin 28 Ocak 2017-günümüz
Ülke Suriye
Tipi Muhalif Ordu
Büyüklük 30,000 asker (2018)
Renkleri Yeşil, Beyaz, Siyah
Savaşları Suriye İç Savaşı
Komutanlar
Mevcut
Komutan
Ebu Muhammed el-Cevlani

Tahrir el-Şam (Arapçaهيئة تحرير الشام عدل) veya Şam Kurtuluş Heyeti, kısaca HTŞ, Suriye İç Savaşı'na katılan aktif bir selefi cihad örgütüdür. Örgüt, 28 Ocak 2017'de Cebhe Fetih el-Şam (eski adı el-Nusra Cephesi), Ensareddin Cephesi, Ceyş El Sünnası, Liva El-Şah ve Nureddin grupları arasında bir birleşmeyle kuruldu. Açıklamanın ardından ek gruplar ve kişiler katıldı. Birleştirilmiş grup şu anda Cebhe Fetih el-Şam ve eski Ahrar el-Şam liderleri tarafından yönetiliyor, ancak Yüksek Komuta diğer gruplardan liderlerden oluşuyor. Birçok muhafazakâr ve selefi unsurları temsil eden pek çok grup ve kişi Ahrar el-Şam’dan kaçındı. Hâlen, bazı analistler ve medya kuruluşları bu gruba önceki isimleri olan El-Nusra Cephesi veya Cebhe Fetih el-Şam demeye devam etmektedir. Tahrir el-Şam'ın Suriye'de el-Kaide'nin temsilcisi olarak görülmesi ve grubun üst düzey yöneticilerinin el-Kaide ile bağlantısı olduğu iddiası, özellikle Abu Jaber'in de aynı şekilde aşırı görüşlere sahip olduğu iddiası sonrası Ensar el-Din Cephesi ve Nureddin el-Zenki Hareketi HTŞ ile bütünlüğü bozdu, bağımsız hareket etmeye başladı. Bu iddialara karşın Tahrir el-Şam el-Kaide'nin Suriye şubesi olduğunu kabul etmemektedir ve örgüt kurulurken yapılan açıklamada, grubun "önceki kuruluşların veya hiziplerin bir uzantısı değil, bağımsız bir örgüt olduğunu" söylenmiştir. Ek olarak, birleşmenin bir parçası olan Nureddin el-Zenki gibi bazı hizipler bir zamanlar ABD tarafından desteklenmiştir. Rusya, Tahrir el-Şam'ın Suriye'yi el-Kaide'nin İslami bir emirlik hâline getirme hedefini sürdürdüğünü iddia ediyor.

Terör Örgütü Olarak Tanınması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Tarih Referanslar
 ABD 11 Mart 2017 [1][2]
 Kanada 23 Mayıs 2018 [3]
 Türkiye 31 Ağustos 2018 [4]
 Birleşik Krallık [5]

Uluslararası toplumun çoğu Tahrir al-Şam'ı terör örgütü olarak görüyor. Suriye'deki ABD büyükelçiliği Mayıs 2017'de HTŞ'nin Mart 2017'de terör örgütü olarak belirlendiğini doğruladı. ABD'nin Suriye Büyükelçisi HTS'nin birleşme İçinde birleşen herhangi bir grup El-Kaide'nin Suriye ağının bir parçası hâline geldi. HTS'nin özü, belirlenmiş bir terör örgütü olan Nusra'dır. Bu isimlendirme, hangi ismin kullanıldığına veya hangi grupların birleştirildiğine bakılmaksızın uygulanır. Kanada Tahrir al-Şam'ı 23 Mayıs 2018'de terör örgütü olarak belirledi. Ağustos 2018'de Türkiye, Tahrir al-Şam'ı terör örgütü olarak belirledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Charles Lister [@Charles_Lister] (11 Mart 2017). "US State Deparment declares that #HTS and all groups that merged into it are now considered Al-Qaeda & thus, HTS = a terrorist organization: t.co/8Bixa9bSqq" (Tweet). Erişim tarihi: 22 Temmuz 2020Twitter vasıtasıyla. 
  2. ^ United States Ambassador to Syria [@]. "HTS is a merger and any group that merges into it becomes part of al-Qa'ida's Syrian network. #Syria" (Tweet) – Twitter vasıtasıyla. ; Eksik ya da boş |kullanıcı= (yardım); Eksik ya da boş |numara= (yardım) Eksik ya da boş |tarih= (yardım)
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2019. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2019.