Hesaplaşma (film, 2003)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hesaplaşma
Paycheck
YönetmenJohn Woo
Yapımcı
YazarDean Georgaris
UyarlamaHesaplaşma
Philip K. Dick
Oyuncular
MüzikJohn Powell
Görüntü yönetmeniJeffrey L. Kimball
KurguChristopher Rouse
Stüdyo
Dağıtıcı
Çıkış tarih(ler)i
  • 25 Aralık 2003 (2003-12-25) (ABD)
  • 5 Mart 2004 (2004-03-05) (Türkiye)
Süre119 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe$61 milyon
Hasılat$117.2 milyon

Hesaplaşma (orijinal adı: Paycheck), bilimkurgu yazarı Philip K. Dick'in 1953'te yayımlanan aynı adlı kısa öyküsüne dayanan 2003 Amerikan yapımı bilimkurgu aksiyon filmidir. John Woo'nun yönettiği filmin başrollerinde Ben Affleck, Uma Thurman, Aaron Eckhart, Paul Giamatti, Michael C. Hall, Joe Morton ve Colm Feore yer aldı.

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın gelecekte Michael Jennings tersine mühendistir. Müşterilerinin rakiplerinin teknolojilerini analiz edip daha da geliştirerek yeniden üretir. Jennings, müvekkillerinin fikri mülkiyetini ve kendisini korumak için arkadaşı Shorty'nin yardımıyla ilgili ürünle ilgili mühendislik bilgilerini silmek için hafıza silme işleminden geçer.

Teknoloji şirketi Allcom'un CEO'su ve aynı zamanda üniversiteden oda arkadaşı James Rethrick, Jennings ile iletişime geçer. Rethrick, Jennings'e şirket hissesi karşılığında Allcom'un yerleşkesinde kalması gereken üç yıllık uzun bir iş teklif eder. Jennings tereddüt eder ama işi kabul eder. Hafıza işareti enjekte edildikten sonra yerleşkede gezdirilir ve orada biyolog Dr. Rachel Porter ile tanışır ve ona kur yapar. Rethrick daha sonra Jennings'i iş arkadaşı fizikçi William Dekker ile tanıştırır.

Üç yıl sonra, Jennings hafıza silinmesinden uyanır ve Rethrick onu tebrik eder. Jennings, kazandığı Allcom hissesinin değerinin 92 milyon doların üzerinde olduğunu öğrenir, ancak parayı almak için avukatını görmeye gittiğinde, tüm hisseyi haftalar önce dağıttığını keşfeder. Ayrıca, Allcom'a girerken kendisine ait olduğu söylenen eşyaların olduğu bir zarf verilir, ancak içinde rastgele ürünler vardır. Kafası karışan Jennings, kısa süre sonra kendisini FBI tarafından gözaltına alınmış olarak bulur. Ajan Dodge, Jennings'i, bir süre önce ölmüş olan Dekker'in çaldığı hükümete ait gizli tasarımlara erişimi olmakla suçlar. Jennings, hafıza silinmesi nedeniyle cevap veremez, ancak zarfın içindeki öğeleri kullanarak kaçmanın bir yolunu bulur. FBI'dan kaçarken, Rethrick'in sağ kolu John Wolfe, Jennings'in uzaklaştığını görür ve bir sorunları olduğu konusunda Rethrick'i uyarır.

Jennings, neler olduğunu anlamak için Shorty ile buluşur, ancak daha sonra bir televizyonda bir piyango çekilişi sonucu görür, sayılar zarfın içindeki bir fal kurabiyesi mesajındakilerle eşleşir. Allcom'da geleceği gören bir makine yapmış olabileceğini ve zarfın içine sorunları çözmek için nesneler koyduğunu fark eder. Rethrick Allcom'da Jennings'in makinesini kullanmaya çalışır ama Jennings gittikten sonra devre dışı bırakıldığını fark eder. Rethrick, Jennings'in Allcom'daki alışkanlıklarını inceler ve Porter ile romantik ilişkisinin olduğunu ve onunla o gün bir kafede buluşmak için gizli bir mesaj bıraktığını keşfeder. Rethrick, Jennings'i zarfı vermeye zorlamak için Porter'ın dublörünü gönderir, ancak gerçek Porter gelir ve Jennings'i kurtarır. İkili FBI'dan ve Rethrick'in adamlarından kaçar. Saklanırlarken zarftaki pulların makineden alınan fotoğrafları mikro boyutta içerdiğini keşfederler. Bu fotoğraflarda gelecekteki gazete manşetleri yer almaktadır. Allcom'un makine sayesinde inanılmaz başarılı olduğunu ama makinenin uluslararası çatışmalara ve ABD'nin nükleer saldırı yapmasına neden olduğunu görürler. İkisi de makinenin yok edilmesi konusunda hemfikir olur.

Jennings ve Porter, zarfın içindeki son öğeleri kullanarak Allcom'a ve makineye erişim sağlarken, FBI diğer yandan Allcom'u araştırmaya başlar. Jennings, devreyi devre dışı bırakan sorunu bulup düzeltir ve makinenin birkaç dakika içinde yok edilmesi için bubi tuzağı kurar. Makineyi son bir defa kullanır ve gelecekte bir FBI ajanı tarafından iskelede vurulduğunu görür. Rethrick, Wolfe ve diğer adamlar gelir ve Jennings ve Porter iskelelere kaçar. Wolfe, Jennings'i takip etmek için makineyi kullanmaya çalışırken, Rethrick iskelede çifti köşeye sıkıştırır. FBI ajanları laboratuvara girer ve bir tanesi iskeleye gelir. Bu Jennings'in makinede gördüğü sahnedir. FBI ateş ederken, zarftan bir saat bip sesi çıkarır ve Jennings mermiden kaçar, mermi Rethrick'i öldürür. Jennings'in bubi tuzağı patlayıp makineyi yok ederken Wolfe da ölür. Kaos sona erdikten ve FBI soruşturma başlattıktan sonra Ajan Dodge, Jennings'in kullandığı saati bulur.

Başka bir yerde, Jennings, Porter ve Shorty taşraya taşınır. Shorty, otoritesini kullanarak Porter'ın Allcom'da beslediği bir çift muhabbet kuşunun kafesini getirir. Zarfın içinden gelen şans kurabiyesi mesajını hatırlayan Jennings, kafese bakar ve 90 milyon dolar kazanan piyango biletini bulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım notları[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, iki Meksika açmazı, bir güvercin ve 1992 yapımı Hard Boiled filmindekine benzer bir kuş kafesi dahil olmak üzere yönetmene has birçok özellik içeriyor.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rotten Tomatoes sitesinde filmin 157 film eleştirisine dayanarak ortalama %27 puanı var. Yine aynı sitede seyirci ortalaması %45.[1] Metacritic'te 34 eleştirmenden gelen incelemelere göre 100 üzerinden 43 puanı var. Sitedeki seyirci ortalaması ise 8.2.[2] CinemaScoresitesinde izleyiciler filme A'dan F'ye kadar bir ölçekte B- notu verdiler.[3]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben Affleck, Hesaplaşma, Gigli ve Korkusuz filmlerindeki performansıyla En Kötü Erkek Oyuncu dalında Altın Ahududu Ödülü kazandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Paycheck (2003)". Rotten Tomatoes. Fandango. 28 Temmuz 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2012. 
  2. ^ "Paycheck Reviews". Metacritic. CBS Interactive. 14 Aralık 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2020. 
  3. ^ "PAYCHECK (2003) B-". CinemaScore. 20 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]