İçeriğe atla

Herri Batasuna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Herri Batasuna
Herri Batasuna
KısaltmaHB
Kuruluş tarihi27 Nisan 1978 (seçim koalisyonu olarak)
5 Haziran 1986 (siyasi parti olarak)
Kapanış tarihi23 Mayıs 2001
ÖnceliEuskal Sozialista Biltzarrea
Langile Abertzale
Iraultzaileen Alderdia
Herriko Alderdi Sozialista Iraultzailea
Eusko Abertzale Ekintza
ArdılıBatasuna
MerkezC/ Astarloa, nº 8-1º, Bilbao
Gazete(ler)Herria Eginez
Gençlik koluJarrai
İdeolojiBask milliyetçiliği
Sosyalizm
Sol Milliyetçilik
Ayrılıkçılık
Izquierda Abertzale
Siyasi pozisyonAşırı Sol
Parti bayrağı
İspanya

Herri Batasuna (Türkçe: Halk Birliği) İspanya'nın Bask Özerk Bölgesi'ndeki Bask milliyetçisi bir siyasi partiydi.

Herri Batasuna adıyla 1978 yılında, sol milliyetçi siyasi grupların, o yıl yapılacak İspanya anayasa değişiklik referandumuna "hayır" birlikte demesi amacıyla kuruldu.

1978 yılında, "Alsasua masası" adlı bir toplantıda kıdemli Bask milliyetçisi Telesforo de Monzón, partinin kurucu partilerini bir araya topladı. Partinin kuruluş kongresi HASI'nın (Herriko Alderdi Sozialista Iraultzailea ya da Halkın Sosyalist Devrimci Partisi) lideri Santiago Brouard'ın evi olan Lekeitio'da gerçekleştirildi. Parti, Mart 1979'daki ilk genel seçimlerinde Bask Ülkesi'nden 150.000 oy (%15) ve Navarra'dan 22.000 oy (%9) aldı. Böylece, İspanya parlamentosunda 3 koltuk kazandılar ancak meclise gitmeyi reddettiler. Aynısı 1980 yılındaki ilk Bask parlamento seçimlerinde de oldu. 151.636 (%16.55) oy ile 11 koltuk kazandı ve bu bölgedeki en büyük ikinci parti konumundaydı. Partinin meclise girmeyişi Carlos Garaikoetxea liderliğindeki Bask Milliyetçi Partisi'nin tek başına iktidar olmasının önünü açtı. 20 Kasım 1984 yılında Brouard, iki GAL üyesi tarafından öldürüldü.

Bir diğer ünlü Herri Batasuna lideri, Josu Muguruza, 1989 yılında, Madrid'de bir otel odasında neofaşist Bases Autónomas üyeleri tarafından öldürüldü. Suikaste uğradığı sırada Muguruza, İspanya parlamentosunda milletvekili idi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]