İçeriğe atla

Hermann Kalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hermann Kalesi
Hermanni linnus
Estonya üzerinde Hermann Kalesi
Hermann Kalesi
Hermann Kalesi
Hermann Kalesi (Estonya)
Koordinatlar59°22′33″N 28°12′07″E / 59.37583°K 28.20194°D / 59.37583; 28.20194
Yapı tarihçesi
İnşa1256
İnşa ettirenDanimarka Krallığı

Hermann Kalesi (Est.:Hermanni linnus, Alm.:Hermannsfeste, Rus.:Замок Герман) ya da Narva Kalesi,[1] kuzeydoğu Estonya'daki Narva şehrinde bulunan bir Orta Çağ kalesidir. Kale, bölge Danimarka Krallığı'nın bir parçasıyken 1256 civarında kuruldu. İlk tamamen taş surlar 14. yüzyılın başında inşa edildi. Töton Şövalyeleri'nin Livonya kolu, kaleyi Ağustos 1346'da satın aldı ve sonraki tarihinin büyük bir bölümünde ona sahip oldu.

Önceki zamanlarda Hermann Kalesi'nin önünde bir Vladimir Lenin heykeli bulunmaktaydı. Ancak bu heykel Aralık 2022'de kaldırıldı.[2][3]

Ortaçağ surları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hermann Kalesi iç görünümü
Kale gece görünümü

13. yüzyılda kuzey Estonya'yı fetheden Danimarka Krallığı, 13. yüzyılın ortalarında Narva Nehri ile eski bir yolun kesiştiği noktada başlangıçta ahşaptan inşa edilmiş bir sınır kalesi kurdu. Kalenin koruması altında, daha önceki yerleşim, 14. yüzyılın ilk yarısında Lübeck kasaba haklarını elde eden Narva kasabasına dönüştü.

Komşu Doğu Slav devletleri Novgorod ve Pskov ile birkaç çatışmanın ardından, Danimarkalı yöneticiler 14. yüzyılın başında sınır savunması olarak taştan bir kale inşa etmeye başladılar. Başlangıçta, 40 metre yüksekliğinde kenarlara ve kuzeybatı köşesinde bugünün Hermann Kulesi'nin öncülü olan bir kuleye sahip kale benzeri küçük bir bin inşa ettiler.

14. yüzyılın başında kalenin kuzey tarafında küçük bir ön avlu kurulmuş ve yüzyılın ortalarında batı tarafına, Narva kasabası, Danimarka yönetimi sırasında bir duvarla çevrili olmadığından savaş durumunda vatandaşların saklanmasına izin verilen büyük bir ön avlu eklenmiştir.

1346'da Danimarka Kralı IV. Valdemar, Narva da dahil olmak üzere kuzey Estonya'yı, binayı ihtiyaçlarına göre bir manastır binasına dönüştüren Livonya Tarikatı'na sattı. Kale, devasa kanatları ve ortasındaki avlusu ile orijinal zemin planını büyük ölçüde korumuştur.

Hermann Kulesi, 1492'de Moskova Knezliği tarafından Narva nehrinin karşı yakasında İvangorod Kalesi'nin kurulmasının gerektirdiği Livonya Tarikatı tarafından da tamamlandı. 1777'de yıkılması emredildi.

Duvarın dört kapısı olduğu anlatılır: batıda "Viru kapısı", kuzeyde "Sürü kapısı", doğuda nehir limanına açılan "Eski kapı" ve güneyde "Su kapısı" (veya "Küçük kapı"). Kapılar demir plakalarla kaplandı ve önünde asma köprüler vardı. Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki şehir surları, en az yedi kule ile güçlendirilmiş ve bir hendekle çevrilmişti.

16. yüzyılda Livonya Tarikatı'nın egemenliğinin sonlarına doğru, şehir surları tamamlandı, kapılar ön kapılar eklenerek güçlendirildi ve birkaç duvar kulesi, bugün kalenin batı avlusunun köşelerinde yeniden inşa edilmiş haliyle ikisi görülebilen özel top kuleleri veya rondeller olarak kullanılmak üzere uyarlandı.

Güneyden Hermann Kalesi'ne (solda Estonya, batı) ve karşıdaki İvangorod Kalesi'ne (Rusya, sağda, doğu) doğru, aralarında Narva nehri bulunan bir görünüm

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Narva Müzesi resmi sitesi". 26 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2023. 
  2. ^ Lenin-Statue im estnischen Narva demontiert und verlegt. 21.12.2022 - 16:53:04. NARVA (dpa-AFX)
  3. ^ Elke Pressler (2022-09-03). "Das sowjetische Trauma - Estland auf der Suche nach sich selbst". WDR (Almanca).  21 Aralık 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2023. 

Dış bağlanılar[değiştir | kaynağı değiştir]