Her Şey Aydınlandı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Her Şey Aydınlandı
Everything Is Illuminated
Her Şey Aydınlandı roman kapak.jpg
Jonathan Safran Foer'in "Her Şey Aydınlandı" romanının Türkçe baskısı
Yazar Jonathan Safran Foer
Çevirmen Algan Sezgintüredi
Kapak sanatçısı
Nazlım Dumlu (Türkçe baskı)
Jon Gray (gray318)(Özgün baskı)
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Roman
Yayım 16 Nisan 2002 (özgün)
Ocak 2010 (Türkçe)
Yayımcı (özgün)
Siren Yayınları (Türkçe)
Medya türü Basılı (2. hamur, ciltsiz, karton kapaklı)
Sayfa 312
ISBN 0-618-17387-0 (özgün)
978-605-5903-16-9 (Türkçe)

Her Şey Aydınlandı, Amerikalı yazar Jonathan Safran Foer'in 2002'de yayımlanan ilk romanıdır. Özgün adı Everything Is Illuminated olan roman Türkiye'de ancak Ocak 2010'da, Algan Sezgintüredi'nin çevirisiyle Siren Yayınları'ndan çıkmıştır. Oysa yazarın ikinci romanı olan Aşırı Gürültülü ve İnanılmaz Yakın daha önce, 2008'de Türkçeleştirilmişti.

Jonathan Safran Foer'in Romanı ABD'de yayımlanır yayımlanmaz 25 yaşındaki genç yazar İngilizce'nin en büyük yeni romancılarından biri olarak kendisini edebiyat dünyasına tescil ettirdi. Çünkü romanın en önemli özelliklerinden biri de İngilizcenin pek çok dil oyunuyla bezenmiş olmasıdır.[1]

Bu nedenle romanın Türkçe çevirisine de oldukça titizlik gösterildiği ve çevirinin 2008 yılından beri yayımcısının gündeminde olduğu belirtilmiştir. Ancak kitabın çevirmeni dili merkezine alan böyle bir kitabı çevirmenin yine de zor olmadığını, zira kitabın genel esprisinin yerel kültürümüze uzak olmadığını belirtmiştir.[2]

Yazarın kendi ağzından anlatılan (Romanın kahramanının adı da Jonathan Safran Foer'dir) romanda hastalık derecesinde ıvır zıvır koleksiyonu yapma meraklısı Musevi kökenli Amerikalı bir gencin ailesinin köklerini araştırmak üzere Ukrayna'nın Odessa kentine gitmesi ve burada bulduğu eksantrik tur rehberleriyle birlikte ülkenin içlerine doğru yaptığı tuhaf yolculuk anlatılır.

İngiltere'de yayımlanan haftalık edebiyat dergisi Times Literary Supplement roman için, “Hayat dolu ve oyunbaz… Philip Roth, Milan Kundera ve James Joyce esintileri taşıyan bir roman.” diye yazmıştır.[3]

Roman 2005 yılında Liev Schreiber tarafından ABD'de sinemaya aktarılmış, filmin başrolünde Elijah Wood oynamıştı. Bu film de Türkiye'de Her Şey Aydınlandı adıyla gösterilmiştir.

Kitabın arka kapağında şunlar yazmaktadır:

« Elinde solmuş bir fotoğraf ve kafasında soru işaretleriyle yola koyulan genç bir adamın Avrupa’nın kalbinden Amerika’ya, dünyadan Ay’a, geçmişten günümüze, rüyalardan masallara, büyük aşklardan büyük savaşlara, karanlıktan aydınlığa uzanan yolculuğunun nefes kesen hikâyesi… Geçmişle bugünün iç içe geçtiği, birbirleriyle rekabet halindeki anlatıcılarıyla akıllardan kolay kolay silinmeyecek, çok sesli, çok katmanlı ve kesinlikle sihirli bir roman Her Şey Aydınlandı »

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Her şey şimdi aydınlandı". www.aksam.com.tr. 2 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2010. 
  2. ^ "Sonunda burada da 'Her Şey Aydınlandı'". sabah.com.tr. 27 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2010. 
  3. ^ "Her Şey Aydınlandı". netkitap.com. 29 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]