Herîse

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Herîse Osmanlı mutfağında bulunan bir çeşit keşkektir. Herise ayrıca Tekirdağ geleneksel mutfağında bulunur.[1]

Osmanlı Mutfağındaki Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Harees (Herise) basılı ilk yemek kitabı Melceü’t-Tabbâhîn'de tarifi vardır.[2] Tarifi: "Kabuğu çıkmış keşkeklik buğdayı yirmi dört saat suda terk ettikten sonra ziyadece su ile kaynatıp gereği gibi çatlayıp yumşadıkta kevgirden süzeler. Badehu (ondan sonra) tencereye koyup ve kemiklerinden çıkmış gereği gibi pişmiş lahm-i bakar (sığır eti) veya ganem pareleri (koyun parçaları) ve bir miktar tuz ilave edip büyük kepçe ile veyahut ağaç havan eli veya keşkek tokmağıyla döğüp (dövüp) iyice halloldukta tencereyi ateşe koyup et suyuyla kararına gelince tabh olundukta (pişince) sahanlara ba‘de’t-tevzi‘ (dağıtıldıktan sonra) üzerine bir miktar rûgan-ı sâde (sade yağ) gezdirip ve kimyon veya sumak ekilip tenâvül (yeme içmeye) buyrula. Mukavvi taamdır derler"

Diğer Tarif[değiştir | kaynağı değiştir]

"Bir kıyye kabuğu çıkmış buğdayı zikr olunan vech ile suda terk edip haşladıktan sonra yüz elli dirhem miktarı lahmı buğday ile ve bir miktar su ile pişirip gereği gibi yumşadıkta sâbıkı vechile iyice döğüp kevgir den süzüp yine ateş üzerine koyup bir miktar dahi et suyuyla karıştırarak tabh olduktan sonra sahanlara taksim ve üzerine bir miktar yağ serpip sumak veya biber ekip tenâvül buyrula."

Türkiye'de Yörelere Göre Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akşehir Hersesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Akşehir Hersesi 07.04.2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[3][4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "HERİSE". Kültür Portalı. 10 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 3 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 27 Mart 2022. 
  3. ^ "Akşehir Hersesi". Türk Patent ve Marka Kurumu. 3 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022. 
  4. ^ "Akşehir Hersesi". aksehir.bel.tr. 8 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2022.