Hepatitis contagiosa canis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ekran Görüntüsü (3).jpeg Bu madde yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar veteriner hekim uyarısı ya da önerisi değildir.Hepatitis contagiosa canis, (Infectious canine hepatitis ya da Köpeklerin bulaşıcı hepatiti).Köpeklerde canine adenovirus type-1'in (CAV-1) sebep olduğu akut karaciğer infeksiyonu ve sarılık ile karakterize bir viral hastalıktır. Etken bundan başka kurt, çakal ve ayılarda hastalığa neden olurken, tilkilerde encephalitis ile seyreder.[1] Virus, dışkı, idar, kan, tükürük ve nazal ekskret aracılığı ile hayvanlar arasında yayılır.Etken alındığı vakit karaciğer ve böbrekleri infekte eder.İnkubasyon süresi 4-7 gündür.[2]

Belirtiler içerisinde başlıca; ateş, depresyon, iştah kaybı, öksürük ve karın bölgesinde şişlik vardır.Korneal ödem ve karaciğere ilişkin bulgular; sarılık, kusma, hepatik ensefalopati belirtilerinin de görülmesi olasıdır.Ölüm, karaciğere bağlı sekonder enfeksiyonlardan ileri gelir.Buna rağmen bazı köpeklerde iyileşme bildirilmiştir.Böyle hayvanlarda ise kronik korneal ödem ve gizli böbrek bozuklukları vardır.[3]

Semptomatik tedavi uygulanır.Çoğu köpekte tedavi sonrası iyileşme gözlenmiştir.Korunma aşılama ile olmaktadır.Köpekler için birçok Canine Adenovirus Tip-2 (CAV-2) aşı kombinasyonları mevcuttur.[4] CAV-2 köpeklerde respiratorik formda kendini belli eder.Fakat CAV-1 tipi için aşılar CAV-2 için yeterince bağışıklık sağlayamaz.

Dip notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Carter, G.R.; Wise, D.J. (2006). "Adenoviridae". A Concise Review of Veterinary Virology. http://www.ivis.org/advances/Carter/Part2Chap13/chapter.asp?LA=1. Retrieved 2006-06-10.
  2. ^ Ettinger, Stephen J.;Feldman, Edward C. (1995). Textbook of Veterinary Internal Medicine (4th ed.). W.B. Saunders Company. ISBN 0-7216-6795-3.
  3. ^ "Infectious Canine Hepatitis: Introduction". The Merck Veterinary Manual. 2006. http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp?cfile=htm/bc/57200.htm. Retrieved 2007-01-28.
  4. ^ Ford, Richard B. (2002). "Canine Vaccination Protocols". Proceedings of the 27th World Congress of the World Small Animal Veterinary Association. http://www.vin.com/proceedings/Proceedings.plx?CID=WSAVA2002&PID=2614. Retrieved 2007-01-28.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]