Hentaigana

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hentaigana (Japonca変体仮名; "değişik kana"), hiragana ve katakananın değişik biçimleridir.[1] Aynı sesi temsil etmek için birçok kanjinin kullanılabileceği man'yōgananın büyük ölçüde tarihsel kalıntıları olup man'yōgananın günümüzde bilinen biçimlerde hiragana ve katakana hecelerini doğuran aynı basitleştirmenin sonucuydu.

Hentaigana, bürünbirim başına tek bir hiragana işaretinin kullanılmasının zorunlu kılındığı 1900'lerin başlarına kadar çağdaş standart eşdeğeriyle oldukça birbirinin yerine kullanıldı. Günümüzde ise genellikle eskimiş olarak kabul edilir, ancak bazı işletme türleri için tabelalarda olduğu gibi bazı yan kullanımları halen devam etmektedir. Hentaigana genellikle bazı resmi belgelerde, örneğin Japon dövüş sanatları sertifikalarında, dini grup belgelerinde ve genel olarak günümüzde metne arkaik bir dokunuş vermek için kullanılır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki hentaiganalardan bazıları, standart hiragana muadilleriyle aynı kanjinin bitişik eğik biçimleridir, ancak farklı şekilde basitleştirilmiştir. Diğerleri, aynı sesi temsil eden ilgisiz kanjilerden gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "異体字とは (コトバンク) (Japonca)". 17 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]