Henryk Hryniewski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kartlis Deda (“Gürcistan’ın Annesi”) — Henryk Hryniewski’nin eseri

Henryk Hryniewski (Gürcüce: ჰენრიხ ჰრინევსკი; d. 22 Kasım 1869, Kutaisi — ö. 1937), Polonya kökenli Gürcü ressam, grafik sanatçısı, mimar ve mimarlık tarihi araştırmacısı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hryniewski, Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olan Gürcistan’daki Kutaisi kentinde, oraya sürgün edilmiş vatansever Polonyalı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babasının ölümünden sonra annesi ile birlikte İtalya’ya göç etti. Floransa’da tekniker okulunu bitirdi ve Sanat Akademisi’ne yazıldı. Ancak 1889 yılında zorunlu askeri yükümlülüğünü yerine getirmek için Kutaisi’ye dönmek zorunda kaldı.

Henryk Hryniewski daha sonra Karlsruhe’de Politeknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğrenimini sürdürdü. Sonra da İtalya’ya döndü. Burada askerlik alanında eğitim aldı. 1898 yılında Gürcistan’a döndü ve Tiflis’te yaşamaya yerleşti. Orada resim yaptı ve resim eğitimi verdi 1918-1921 arasında Tiflis Sanat Okulu’nu yönetti. Bu okulun Gürcistan Güzel Sanatlar Akademisi’ne dönüşmesine yardım etti. 1922’de burada profesör, 1927’de de rektör yardımcısı oldu. 1937'de, Stalin tarafından uygulanan Büyük Temizlik sırasında kurşuna dizilerek öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]