Henry Puna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Henry Puna (2015)

Henry Tuakeu Puna (d. 29 Temmuz 1949), Cooklu siyasetçi. Puna, Polinezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan, kendi kendine yöneten, bağımsız bir ülke olan ancak Yeni Zelanda ile ilişkili devlet statüsünde olan Okyanusya ada ülkesi Cook Adaları'nda 2010 ile 2020 yılları arasında başbakanlık makamında bulunmuştur.

Henry Puna Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi ve Avustralya Tazmanya Üniversitesi'ndeki hukuk eğitiminden önce Aitutaki ve Rarotonga'da eğitim gördü. Siyasete girmeden önce bir avukat olarak çalıştı.

2006 yılının Eylül ayında parti lideri Geoffrey Henry emekli olunca Puna Cook Adaları Partisi lideri seçildi. Ardından 2006 seçimlerinde Apii Piho Manihiki constiuency koltuğunu kaybetti ama Parlamento dışında lideri olarak hizmet vermeye devam etti. Puna Parlamentosu üyesi olmadığı için muhalefet lideri değildi; bu pozisyonda Tom Marsters doluydu. Puna parlamentoda bir avukat olarak çalıştı.

2009 yılının Eylül ayında, Puna parti lideri olarak oybirliğiyle yeniden seçildi. 30 Kasım 2010 tarihinde Başbakan olarak yemin etti.

Puna'nın Haziran 2020'de Pasifik Adaları Forumu genel sekreterliğine adaylığını koyabilmek adına görevinden istifa edeceğini açıklamasının ardından, 1 Ekim 2020 tarihinde görevi Mark Brown'a devretmiştir. Söz konusu tarihte Brown yemin ederek makama gelmiştir.[1][2]

Puna adaylığını koyduğu Pasifik Adaları Forumu genel sekreterliği görevini yapılan seçim sonrasında elde ederek 4 Şubat 2021 tarihi itibarıyla Meg Taylor'un ardılı olarak makamda görevde başlamıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]