Henk Feldmeijer

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Johannes Hendrik Feldmeijer (Assen, 30 Kasım 1910 - Raalte yakınları, 22 Şubat 1945), Hollandalı bir Nazi siyasetçisi ve NSB üyesiydi.

SS üniformasıyla Henk Feldmeijer

Erken Dönem Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Kasım 1910'da Johannes Hendrik Veldmeijer olarak Assen'de doğdu. 1915'te ailesinin adı Feldmeijer olarak değiştirildi. Sadece göbek adını kullandı ve onu Henk Feldmeijer yaptı. 1928'de liseden her konuda yüksek notlarla mezun oldu. Mezun olduktan sonra üniversitede matematik ve fizik okumaya başladı. Eğitimine 1931'de ulusal hizmet yapmak için ara verdi. Bu süre zarfında, yeni kurulan Ulusal Sosyalist Hareketin (NSB) Stormtrooper'larının bir lideriyle tanıştı. Partiye katılan ilk 1000 üyeden biri idi ve Anton Mussert ile doğrudan iletişimi vardı. Groningen içinde ve çevresinde güçlü bir liderin (Mussert) gerekliliği ve demokrasi karşıtlığı ile alakalı birçok konuşma yaptı. Konuşma yetenekleri hızla fark edildi ve propaganda departmanında ücretli bir pozisyon aldı. SS üyeleriyle görüşmeler yaptığı Nazi Almanyası'na pek çok yolculuk yaptı; İskandinavya'yı ve İtalya'yı da ziyaret etti. 1935'te sınavlarında başarısız olduktan sonra eğitimini bıraktı ve Utrecht'te bulunan NSB'nin tam zamanlı çalışanı oldu. NSB'deki üyeliği nedeniyle 1935'te yedek subay iken görevinden alındı.

Dutch SS Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Feldmeijer, Nederlandsche SS'yi kurmak ve komuta etmekle görevlendirildi. Mussert, Hollanda'da SS'nin kurulmasına karşı çıkmıştı, ancak Alman baskısı, SS'in kurulmasını kabul etmesini sağlamıştı. De Nederlandsche SS, 1 Kasım 1942'de maksimum 4.000 üye alabiliyordu. NSB'nin ve aynı zamanda Waffen SS'in bir parçası olarak görüldüğü için her zaman çifte standart vardı. Teoride, Anton Mussert'in önderliğindeydi, ancak gerçekte Feldmeijer, Himmler'e ve Hollanda'daki temsilcisi Hanns Albin Rauter'e önderliğinde yönetiliyordu. Feldmeijer, üyeleri Alman savaş çabalarına aktif olarak katkıda bulunmaya teşvik etti: kendisi cephede iki kez görev yaptı: Nisan - Mayıs 1941, Yugoslavya ve Yunanistan'daki 1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler"de topçu olarak ve Haziran 1942 - Mart 1943 Güney Doğu Rusya Cephesinde 5. SS Panzer Tümeni "Wiking"'de Flak (uçaksavar) komutanı olarak görev yaptı. Mart 1943'te Allgemeine SS'de Standartenführer'e terfi etti ve Mart 1944'te bir subay eğitim kursunu tamamladıktan sonra Waffen-SS'de Hauptsturmführer'e terfi etti.

Savaş Suçları ve Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Feldmeijer, NSB üyelerine yönelik direniş eylemlerine karşı alınan misilleme tedbirlerine destek verdi. Eylül 1943 ile Eylül 1944 arasında Sonderkommando-Feldmeijer üyesiydi ve Silbertanne Aktion 20 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adlı bir operasyonda en az 20 kişiyi direniş faaliyetlerinden idam etti. Komando birliği'nin diğer önde gelen üyeleri Heinrich Boere, Klaas Carel Faber ve kardeşiydi. Şubat 1945'te Landstorm Nederland'ın bir taburunun komutanlığına atandı.

1945'te Raalte yakınlarında arabada iken bir Müttefik savaş uçağı tarafından saldırıya uğradı ve Feldmeijer öldürüldü. Birkaç gün sonra Haren'e gömüldü. Himmler, Feldmeijer'in ölümünü duyduktan sonra Rauter'a bir telgraf gönderdi:

Feldmeijer'in ölümüne çok üzüldüm. Lütfen eşine başsağlığı dilediğimi iletin. Benim gözümde Feldmeijer Hollanda'nın geleceğiydi. Feldmeijer'in nasıl bir adam olduğunu hiç bilmediği için Bay Mussert'e başsağlığı iletme zahmetine girmeyin.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]