Hendrik Verschuring

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roma, Campo Vaccino'da Arap Tüccarların Yaşadığı At Pazarı.

Hendrik Verschuring (1627–1690), manzaralarını sık sık at sırtındaki askerlerle süsleyen Gorinchem'li Hollanda Altın Çağı manzara ressamıydı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası, 'Schutterij'lerin bayrağını taşıyan kişileri tanımlayan Hollandaca bir terim olan 'hopman' idi. Babası oğlunun askeri konulardan çok sanata ilgi duyduğunu fark ettiğinde resim öğrenmesi için sekiz yaşında onu bir portre ressamı olan Dirck Govertsz'in eğitimine verdi. On üç yaşında, Jan Both'in öğrencisi oldu. Roma'ya gitmek için Utrecht'ten ayrılıncaya kadar altı yıl boyunca öğrenciliği devam etti. Kaldığı tüm yerlerin, özellikle yeni binaların veya ilgi çekici eşyaların çizimlerini yaptı. Yaptığı işler Venedik'te rağbet gördü, bu yüzden on yıl İtalya'da kaldı. Paris'e dönüş yolculuğunda, İtalya'ya Büyük Turu'na katılan ve kendisini rehberi olmaya ikna eden Maarseveen Belediye Başkanı'nın (burgermeester) oğlu Joan Huydecoper ile tanıştı.[1] Yine İtalya'da üç yıl daha geçirdi ve sonunda 1662'de Gorinchem'e döndü ve burada doğal manzaraları ve at sırtında askerleri boyamaya devam etti.

RKD'ye göre, oğlu Willem Verschuring ve Mattheus Wijtmans'ın öğretmeniydi ve 1672'de Gorinchem belediye meclisinin bir üyesi oldu.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gary Schwartz (1983). "Jan van der Heyden and the Hydecopers of Maarsseveen". The J. Paul Getty Museum Journal. 11: 197-220. 
  2. ^ Hendrik Verschuring 31 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in the RKD