Helldorado (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Helldorado
Köken Oslo, Norveç
Tarzlar Rock, Americana
Etkin yılları 2000-günümüz
Müzik şirketi Glittherhouse
Resmî sitesi www.helldorado.no
Üyeler Dag Vagle - Vokal, Gitar
Hans Wassvik - Bas Gitar, Geri Vokal
Morten Jackman - Bateri, Geri Vokal

Helldorado, 1996 yılında, Norveç’in Kuzey Denizi'ne bakan şehri Stavanger’de kurulan müzik grubudur. Helldorado, kurulmadan önce yerel bir grup olan The Tramps ile birçok konser vermiş ve stüdyo çalışmalarında bulunmuştu. The Tramps'le "cover" çalarken kendi sound'ları gelişti.

Helldorado ile birlikte sözlere de yansıdı ve kendi şarkılarını yazmaya başladılar. Ardından gelen birkaç konser, ünlerinin şehir dışına çıkmasına fazlasıyla yetti. 2002 sonbaharında "Zoom" isimli yarışmayı kendi şehirlerinde kazandılar ve Oslo’daki büyük finale giden üçlü, burada da birinci oldu. Yarışma ödülü olarak ise Norveç turnesiyle birlikte birkaç İngiltere ve Almanya konserine çıkma hakkı kazandılar.

Kısa bir süre sonra, 2002 Kasım'ında yerel plak şirketi CCAP’den mini albümleri "Lost Highway" yayınlandı. Konserler ile kesintiye uğramayan 2003 yazını stüdyoda geçiren topluluk uzun zamandır beklenen ilk albümleri "Directors Cut"ı Şubat 2004’te yayınladı. Albüm, 2004 Ekim'inde ise Glitterhouse etiketiyle Avrupa’ya dağıtıldı. Bu sayede grup, Avrupa'da da tanınma fırsatını yakaladı.

Glitterhouse İngiltere direktörü ; "The Cramps, 16 Horsepower, Chris Isaac ve The Gun Club karışımı mükemmel bir sentez" olarak yorumluyor ve canlı performanslarının aklından hiç çıkmayacağını söylüyordu. Norveçli grubun son albümleri "The Ballad of Nora Lee" ise 2005 yılında piyasaya sürüldü.

Grup 2006 yılında İstanbul'da konser verirken, klipleri ise çeşitli Türk kanallarında yayınlandı.

Ülker tarafından düzenlenen grubun bir parçası olan 'A Drinking Song', 'Hep Seninleyiz Türkiye' adıyla 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında Türkiye Millî Futbol Takımının marşı olmuştur. Grubun, 'The Ballad Of Nora Lee' en çok paraya mal edilen albümleri olmuştur. Şimdiye kadar 3 albüm 2 single çıkarmışlardır.

Grup, 2009 Mayısında Gazi Üniversitesi Bahar Şenliklerinde sahne almıştır. 11.05.2009 tarihinde yeni albümleri Sinful Soul çıkmıştır.