Helenotürkizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Helenotürkizm, son bin yılın medeniyeti, Helen-Türk ideolojisiyle şekillenmiştir.

Heleno-Osmanlıcılık (Yunan Osmanlılığı)[değiştir | kaynağı değiştir]

XX. yüzyılın başlarında bazı Yunan aydınlar tarafından geliştirilen politik bir inanç ve eylem programı olup Yunanlarla Türklerin tek çatı altında barış içinde yaşayabileceklerini savunmaktadır. Bu ideolojiyi savunan aydınların düşündüğü devlet modeli "çok uluslu doğulu bir federasyon" dur. Bu devlet içinde Yunan-Türk unsurun egemen olması, Yunanların manevi ve ekonomik üstünlüklerinden yararlanarak zaman geçtikçe siyasal hakimiyeti elde etmeleri düşünülmektedir.

XX. yüzyılın başlarında bu görüşün en önemli temsilcileri olarak Ion Dragumis ve Athanasios Suliotis-Nikolaidis karşımıza çıkmaktadırlar. İkisi de istanbul’da bulunmuşlar, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine tanıklık ettikleri gibi, bazı olayların şekillenmesinde de etkili olmuşlardır. Suliotis, görevdeki yıllarının büyük bölümünü önce Selanik'te, ardından İstanbul'da gizli örgütler kurarak geçirmiştir. İstanbul'da bulunduğu dönemde, Atina'nın yardımlarıyla İstanbul Örgütü'nü (Organosis Konstantinoupoleos) kurmuş, Dragoumis de Yunanistan'ın İstanbul Elçiliği'nde çalıştığı dönemde kendisiyle işbirliği yapmıştır.

Türk-Yunan Konfederasyonu (Helenotürkizm)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dimitri Kiçikis, Çankaya Köşkü, 1990

Dimitri Kiçikis'in Türkiye'de 1996 yılında "Türk-Yunan İmparatorluğu" isimli bir kitabının yayınlandığını kaydeden, İzmir'de 5-6 Ekim 2011 tarihlerinde, "Yunanistan'ı Ancak Türkiye Kurtarabilir" yönündeki açıklamalarıyla yeniden gündeme geldiğini hatırlatarak, savunduğu görüşün fikir babası Rigas Fereos'tur. Esasen Türkiye'nin federasyona dönüştürülmesi ya da Türk-Yunan Konfederasyonu'nun veya Balkan Konfederasyonunun kurulması düşüncesinin çok yeni olmadığı da bilinmektedir. Rigas Fereos Velestinlis, Yunanistan'da vatan şehidi ve 1821 tarihli Türklere karşı Yunan isyanının öncüsü olarak anılmaktadır. R. Fereos, Roma İmparatorluğu'ndan nasıl kan dökülmeden Bizans İmparatorluğu'na geçilmişse, Osmanlı-Türk İmparatorluğu'ndan da yine kan dökülmeden ve savaşsız bir biçimde Bizans İmparatorluğuna nasıl geçileceği ve oluşturulacak modern devletin sınırlarının da Bizans İmparatorluğu'nun sınırlarına kadar genişletilmesi arzusunu ifade etmiş ve bu fikrini ortaya atmıştır.

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dimitri Kiçikis, Yırmı Asırda Karşılaştırmalı Türk-Yunan Tarihi – İstanbul, Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi, II-8, 1980.
  • Dimitri Kiçikis, Türk-Yunan İmparatorluğu. Arabölge gerçeği ışığında Osmanlı Tarihine bakış – İstanbul, İletişim Yayınları, 1996.
  • Dimitri Kiçikis, "Türk ve Yunanlar tek millet", Yeni Asır,15.X.2011.
  • Christos Ch. Kypraios,The Ideology of Hellenoturkism: From George of Trebizond to Dimitri Kitsikis -Istanbul, Bilgi University, 2015 (MA thesis, 107 pages, with maps and charts).
  • Turgay Cin, "Türk-Yunan İmparatorluğu Gerçeği", ss.327-341, Balkan Savaşların 100.yılı, Bağcılar Belediye Başkanlığı, İstanbul, 2012, 694 s. ISBN 0225111