Helene Mayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Helene Julie Mayer (20 Aralık 1910 - 10 Ekim 1953), Amsterdam'daki 1928 Olimpiyatları'nda altın madalya ve Berlin'deki 1936 Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanan Almanya doğumlu eskrimcidir. 1935'te Almanya'yı terk etmek zorunda kalmasına ve Yahudi olduğu için Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleştirilmesine rağmen Berlin'de Nazi Almanyası için yarıştı. Bir Amerikan üniversitesinde okuyordu ve daha sonra 1952'de meme kanserinden öldüğü Almanya'ya döndü.

Mayer, tüm zamanların en büyük kadın eskrimcisi olarak adlandırılmıştı[1] ve Sports Illustrated tarafından 20. Yüzyılın En İyi 100 Kadın Sporcusu arasında gösterildi. Madalya kazanan tek Alman sporcu olduğu Berlin'deki Olimpiyatlarda madalya töreni sırasında Nazi selamı verdi ve daha sonra hala Almanya'da bulunan ailesini çalışma kamplarında koruyabileceğini söyledi. Bazıları onu bir hain ve oportünist olarak değerlendirirken, diğerleri onu sadece Nazi Almanyası tarafından değil, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Birleşik Devletler Olimpiyat Komitesi tarafından oyunların boykot edilmesini önlemek için kullanılan trajik bir figür olarak görüyor.[2]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Helene Mayer". US Fencing Hall of Fame. 20 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Les Carpenter (28 Temmuz 2016). "Nazi Germany's Jewish champion: the mystery of Helene Mayer endures". The Guardian (İngilizce). 14 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]