İçeriğe atla

Heinkel He 51

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Heinkel He 51, 1930'ların ortalarında Luftwaffe'de görev yapan ve İspanya İç Savaşı'nda kullanılan bir Alman çift kanatlı avcı uçağıydı. Başlangıçta bir avcı uçağı olarak geliştirildi ama buna ek olarak deniz uçağı varyantı ve bir kara saldırı versiyonu da geliştirildi. Daha önceki He 49'un geliştirilmişidir.

Tasarımı ve geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ernst Heinkel Flugzeugwerke AG, Hitler iktidara gelmeden çok önce bir dizi çift kanatlı avcı uçağı üretmeye karar verdi ve ikiz kardeşler Siegfried ve Walter Günter'in tasarım ekibine eklenmesiyle resmi olarak gelişmiş bir sivil eğitim uçağı olan, ancak gerçekte gelecekteki bir askeri uçak olan Heinkel He 49 projesini sundu. İlk prototip, Heinkel He 49a, Kasım 1932'de uçtu. Diğer iki prototip, uzatılmış gövdeye sahip He 49b ve revize edilmiş motora sahip He 49c, Mayıs 1933'te uçan ilk ön seri He 51A-0'a yol açtı; bu konfigürasyonda sekiz silahsız örnek daha inşa edildi. Zaten monte edilmiş olan ilk seri birimlerin teslimatları Temmuz 1934'te başladı ve ertesi yılın Nisan ayında ilk Luftwaffe birimi Jagdgeschwader Richthofen'i donattılar.

Eşit olmayan kanatlara sahip tek koltuklu ve çift kanatlı olan He 51, her iki tarafında 6 özel dikey egzoz borusuna sahip bir BMW VI 7.3Z 12 silindirli V motorla güçlendirildi. He 51'in yapısı metal, ahşap ve kumaşın geleneksel kombinasyonundan oluşmasına rağmen donanımının dolgunluğu ve kalitesiyle dikkat çekiyordu.

Ocak 1936'da He 51B üretime alındı. Değiştirilmiş bir iniş takımı ve gövdenin altında bir yardımcı yakıt deposu taşımak için bir cihaz ile güçlendirilmiş bir versiyondu. 12 üretim öncesi uçağa He 51B-0 adı verildi ve onu He 51B-1 adı ile 450 benzer seri örnek izledi. Daha sonra, bunlardan 45'i iki yüzer deniz uçağı olarak uyarlandı (He 51B-2).

Sayısal olarak önemli olan son versiyon, küçük bir bomba yükü taşıdığı kara saldırı misyonları için tasarlanan He 51C-1 idi.

He 51'in tüm varyanlarıyla toplam üretimi, Heinkel, Arado, Erla ve Fieseler tarafından yapılan yaklaşık 800 uçaktı.

Çok geçmeden He 51'lerin modası geçti, öyle ki 1937-38 yılları arasında Luftwaffe Jagdgeschwader'dan (avcı grupları) geri çekildiler ve II. Dünya Savaşı'nın büyük bölümünde eğitim görevlerinde kullanıldılar.