Hâzım Körmükçü (1898 doğumlu oyuncu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hazım Körmükçü (1898 doğumlu oyuncu) sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hazım Körmükçü
Hazimkormukcu.jpg
Doğum Kâzım Körmükçü
1898
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1 Nisan 1944 (46 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Milliyet  Türkiye
Meslek Tiyatro ve sinema oyuncusu
Etkin yıllar 1917-1944

Hâzım Körmükçü (d. Kâzım Körmükçü  1898 - İstanbul, 1 Nisan 1944 - İstanbul), Türk tiyatro ve sinema sanatçısı. Türkiye'nin ilk tiyatro sanatçılarındandır. Darülbedayi’nin önde gelen sanatçıları arasında yer almıştır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1898’de Beyoğlu'nda doğdu. Asıl adı “Kâzım” idi. Babası Mızıka-yı Hümayun'da solfej öğretmeni Ali Bey idi. Şemsülmekatip ve Kabataş İdadisi'ni bitirdi. Belediye Meclisi'nde zabıt kâtibi olarak çalıştı. Bu dönemde tiyatro ile ilgilenmeye başladı.

Babası olmasından kaynaklı müzik yeteneğiyle, birçok enstrümanı çalabiliyordu. Karagöz oynatmayı da öğrenen sanatçı, ömrü boyunca amatör olarak Karagöz oynattı. Tiyatroya duyduğu ilgi sonucu Benliyan Tıyatro Kumpanyası'nda yardımcı oyuncu olarak çalışmaya başladı.

1917 yılında Vasfi Rıza Zobu ile birlikte Darülbedayi'ye girdi. O yıllarda “Kayseri Gülleri” adlı oyundaki “Yanko” rolü ile üne kavuştu. Ferah Tiyatrosu, Râşit Rıza Topluluğu ve Millî Tıyatro`da çalıştı. Operetlerde rol aldı.

1932 yılında “Kaçaklar” filminde rol alarak sinema oyunculuğuna başladı. Muhsin Ertuğrul'un filmlerinin çoğunda rol aldı.

Bir dönem Millî Piyango bileti satıcılığı yaptı.

Oyunculuğunun yanı sıra Yeni Karagöz adlı bir filmin senaryosunu yazmış ve yönetmenliğini üstlenmiştir (1933).

1944 yılında İstanbul'da zatürreden öldü. Cenazesine 5.000'den fazla seveni katıldı. [kaynak belirtilmeli] İstanbul Şehir Tiyatroları Hazım Körmükçü'nün ölümüyle iki gün süreyle perdelerini kapalı tutmuştur.

Torunlarından kendi adını taşıyan (torun Hazım Körmükçü) ile Pelin ve Hikmet Körmükçü de oyuncudur.

Hazım Körmükçü'nün Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bulunan mezarı

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]