Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hayvanlardan Tanrılara SapiensYuval Noah Harari'nin 2011'de yayımladığı, 2014'te İngilizceye 2015'te Türkçeye çevrilen kitabı. Harari kitabında Jared Diamond'ın Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabına, zor sorulara bilimsel cevap vermenin mümkün olduğunu gösterdiği için en büyük ilham kaynağı olarak atıfta bulundu.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, antik insan türlerinin taş devrinden yirmi birinci yüzyıla kadar olan evrimini konu alır. Harari kitapta Homo sapiens'i (yani modern insanı) "Sapiens" ismiyle anar. Kitabın ana fikri Homo sapiens'in işbirliği yapabilme yeteneğiyle dünyayı domine etmesidir. Bunun yanında Harari, tarih öncesi Sapienslerin, Neandertaller gibi diğer insan türlerine karşı soykırım yaptığını ve onları yeryüzünden sildiğini iddiasının yanı sıra Neandertaller ile Homo Sapienslerin her zaman mücadele içinde olmadıklarını hatta çiftleşebildiklerini vurgulamıştır. Kitap ayrıca Homo sapiens'in kendine özgü, tanrılar, milletler, para ve insan hakları gibi hayali şeylere inanma kabiliyeti sebebiyle kitleler halinde hareket edebildiğini savunur. Yazar dinlerin, politik yapıların, ticaret ağlarının ve hukukun hayal ürünü olduğunu savunur.[1]

Paranın karşılıklı güvene dayanan bir sistem olması; kapitalizmin ekonomik bir kuramdan çok dini bir olgu olması; tarım devriminin refah amacıyla başlayıp insanların hayatını mahvetmesi; imparatorluk sisteminin son 2000 yılın en iyi siyasi sistemi olması; para, imparatorluklar ve dinlerin dünyayı bütünleştiren birer güç olması; hayvanların evcilleştirilmesinin tarihin en büyük suçlarının arasında olması; günümüzün insanlarının geçmiş dönemlerde yaşayan insanlardan kesinlikle daha mutlu olmaması ve insanların kendilerini tanrılaştırma sürecinde olması kitaptaki diğer göze çarpan iddialardır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

30'dan fazla dile çevrilen kitap, 2015'te Çin Ulusal Kütüphanesi'nin Wenjin Kitap Ödülü'nü kazandı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "short overview". 8 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2016. 
  2. ^ China Book Award 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., CCTV News, April 23, 2015