Hayvan refahı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.52, 4 Nisan 2013 tarihinde Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13119132 numaralı sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q459426 sayfası üzerinden sağlanan 26 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
West Virginia'da sel sonrası yol kenarında bulunmuş bir enik Acil Durum Hayvan Kurtarma Servisinin barınağında bakılıyor.

Hayvan refahı, hayvanların fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmelerini sağlamayı amaçlayan bir akım. Hayvanların refahını tespit etmede kullanılan ölçütlerden bazıları davranışlar, fizyoloji, ömür ve üremedir.

Hayvan refahı akımı, hayvanların insanlar tarafından yiyecek olarak, çeşitli işlerde ve deneylerde kullanımının mümkün mertebe azaltılmasını ve belirli etik kurallara bağlı kalınarak yapılmasını savunur. Bu görüş bazen hayvanların tamamen özgür bırakılmasını; işçi, yiyecek, giyecek veya denek olarak kullanılmamasını savunan hayvan özgürlüğü akımıyla veya bazı vejetaryen ve vegan akımlarıyla karıştırılır ancak bu görüş hayvanlardan hiç yararlanılmamasını değil, belirli şekil ve ölçülerde, etik kodlara uyarak yararlanılmasını talep eder.

Ayrıca bakınız

Kaynakça