Hayvan Çiftliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.23, 26 Eylül 2016 tarihinde Hiroşi (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17643873 numaralı sürüm
Hayvan Çiftliği
Animal Farm: A Fairy Story
Kapak resmi
Türkçe kapak resmi
Yazar George Orwell
Çevirmen Halide Edib Adıvar (1954)
Ülke İngiltere
Dil İngilizce
Türler Klasikler, hiciv, eğitim animasyonu
Yayım 17 Ağustos 1945 (özgün)
1954 (Türkçe)
Yayımcı Secker and Warburg (Londra)
Sayfa 112 (yumuşak kapak)
ISBN [[Özel:KitapKaynakları/ISBN 0452284244
ISBN 9780452284241|ISBN 0452284244
ISBN 9780452284241]] Geçersiz ISBN
OCLC 53163540

Hayvan Çiftliği, (orijinal adıyla Animal Farm) George Orwell'in mecazi bir dille yazılmış, fabl tarzındaki siyasi hiciv romanı. Roman ilk olarak 1945'te yayınlandıysa da asıl ününe 1950'lerde kavuştu. 1996'da ise geçmiş tarihler için verilen Retro Hugo Ödülü'nü 1946 senesi için aldı.

Roman, Stalinizmin eleştirisidir. Totaliter rejimlere karşıt bir solcu olan Orwell, romanında SSCB'nin kuruluşundan itibaren meydana gelen önemli olayları kara mizah yoluyla ve mecazi bir dille anlatır.

Hayvan Çiftliği çok yankı uyandırmış ve olumlu eleştiriler almıştır. Bir Stalinizm eleştirisi olmakla birlikte, II. Dünya Savaşı yıllarında müttefiklerini kızdırmak istemeyen İngiltere'de sansüre uğramıştır. Romanın çizgi filmi çekilirken konusunun CIA tarafından değiştirildiği iddia edilmektedir.[1] Roman 1999'da bu kez konusuna daha sadık bir senaryoyla filme çekilmiştir.

Hayvan Çiftliği, Pink Floyd'un Animals albümüne ilham kaynağı olmuştur.

"Hayvan Çiftliği" Türkiye'de ilk kez 1954 yılında o zamanki adı Maarif Vekâleti olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halide Edib Adıvar'ın Türkçe çevirisiyle bastırtılmıştır. 1966 yılında da kitabın ikinci baskısı yapılmıştır.[2]

Romanın İngilizce versiyonu 1970'li yıllarda Türkiye'de yabancı dille eğitim yapan devlet okullarında (Maarif Kolejleri) İngilizce derslerinde okutulmuştur.

Romandaki karakterler

  • Koca Reis (domuz): Hayvanlara mutluluk ve barış dolu bir dünya vaat eder, insanların çiftlikten kovulmasını ister. Karl Marx veya Vladimir Lenin'e benzer.
  • Snowball (domuz): Hayvanlara okumayı öğretir, bir değirmen yapılması taraftarıdır. Lev Troçki'yi temsil eder. Napolyon değirmene önce karşı çıkar, Snowball'u çiftlikten kovduktan sonra ise değirmenin yapımını ister. Başa gelen her kötü olaydan Snowball'u sorumlu tutar.
  • Napolyon (domuz): Köpekleri eğitir ve bir polis gücü haline getirir, Snowball'u çiftlikten kovar, insanlarınkinden daha baskıcı bir yönetim kurar. Josef Stalin'i temsil eder. Kitapta Hayvanizm olarak anılan Marksizm ve Leninizm'den kesin olarak dönüş yapar.
  • Bay Jones (insan): Çiftliğin eski sahibi. Son Rus çarı II. Nikolay'ı temsil eder.
  • Bay Frederick (insan): Düzenli bakılan komşu çiftliğin sahibi. Adolf Hitler'e benzemektedir.
  • Bay Pilkington (insan): Winston Churchill'e benzemektedir.
  • Moses (kuzgun): Din adamlarını temsil eder.Bay Jones'un evcil kuzgunuydu.İhtilal olur olmaz kaçmış ve sonra geri gelmiştir.Hiçbir iş yapmaz ve hayvanlara gökte bir hayvan cenneti "Balbadem Diyarı" vaad eder.Domuzlar bunları yalanlasa da çiftlikte kalmasını ve içki içmesine izin verirler.

Sinema uyarlamaları

George Orwell'in "Animal Farm" adlı eseri iki kez sinemaya uyarlanmıştır. Bunlar:[3][4]

Yıl Film adı Ülke Yönetmen Not
1954 Animal Farm İngiltere Joy Batchelor, John Halas Animasyon filmi, renkli. Romanın haklarını elinde bulunduran CIA filmin içeriğine müdahele etmiş ve bütçesinin bir bölümünü karşılamış.[5]
1999 Animal Farm ABD John Stephenson TV filmi. Hayvanları ünlüler seslendirmiş (Peter Ustinov, Ian Holm vb.)

Kaynakça

Şablon:Wikilivres

Dış bağlantılar