Hayde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hayde
Kazım Koyuncu stüdyo albümü
Yayımlanma 17 Mart 2004
Kaydedilme Ağustos 2003 - Ocak 2004
Tarz Folk  · Rock  · Karadeniz
Süre 56:30
Dil Türkçe
Lazca
Hemşince
Gürcüce
Megrelce
Şirket Beyoğlu Metropol
Yapımcı Beyoğlu Metropol
Kazım Koyuncu kronolojisi
Viya!
(2001)
Hayde
(2004)
Dünyada Bir Yerdeyim
(2006)

Hayde, Kazım Koyuncu'nun 17 Mart 2004 tarihinde çıkardığı ikinci ve son albümüdür. Albümün kayıtlarına 2003 yılının yaz aylarında başlamıştır. 5 ay süren albüm çalışmaları, 2004 yılının ocak ayında tamamlandı. Albüm, Beyoğlu Metropol tarafından satışa sunulmuştur. Kazım Koyuncu, Bir önceki albümde olduğu gibi bu albümde de hiçbir parçaya klip çekmemiştir. Albümdeki bazı parçalar Gülbeyaz dizisinde yayınlanan parçalardır. Albümdeki parçalar, Türkçe, Lazca, Hemşince, Gürcüce ve Megrelce olmak üzere toplam beş dilden oluşuyordu. Kazım Koyuncu, "Ben Seni Sevduğumi" ve "Gelevera Deresi" adlı iki parçada Şevval Sam ile düet yaptı. Albümde iki enstrumantal parça bulunuyordu ve albümdeki parçaların tamamı neredeyse hit oldu. 2004 yılının en çok satan albümleri arasına girdi.

Türkiye'deki klasik albümler arasına girmiştir ve 2000'li yılların en iyi rock albümlerinin içinde yer alır. Karadeniz müziği bakımından ise bu albüm devrim niteliğindedir ve gelmiş geçmiş en iyi Karadeniz albümüdür. Albümün çalışmalarında Kazım Koyuncu'nun ekibi Selim Bölükbaşı, Mahmut Turan, Metin Kalaç, Cafer İşleyen, Harun Topaloğlu, Murat Dilek ve Gürsoy Tanç albümün kayıtlarında ve bütün konserlerde yer almışlardır.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazım Koyuncu'nun 2001 yılında çıkardığı ilk solo albümü Viya!, Karadeniz müziği açısından büyük bir başarıya ulaştı. Albüm yayınlandıktan bir yıl sonra Kanal D'de yayınlanacak olan Gülbeyaz adlı Karadeniz dizisinin müzikleri için Kazım Koyuncu'ya teklif gitti. Kazım Koyuncu teklifi kabul etti. 2002 yılının sonlarında yayına giren dizi seyirci tarafından beğenildi, Şevval Sam ve Nejat İşler'in baş rollerinde oynadığı dizi ilerleyen bölümlerde reyting rekorları kırmaya başladı. Kazım Koyuncu, dizi için müzikler yapmaya çalışırken bir yandan da müzisyen arkadaşı Gökhan Birben'in çıkacak olan albümü için çalışıyordu. Gökhan Birben'in albümü çıktıktan sonra dizide bu albümdeki parçalarda yer almaya başladı. Kazım Koyuncu dizi için müzikler üretirken diğer yandan konserler vermeye devam ediyordu, yoğun programının yanı sıra müziklerini yaptığı Gülbeyaz dizisinin bazı bölümlerinde oynadı. Halk tarafından şarkıları çok beğenildi. Bir anda ülke çapında tanındı ve büyük hayran kitlesine ulaştı. Bu albümde yer alan bazı parçalar dizide çaldı. 2003 yılının haziran sonunda Gülbeyaz final yaptı. Dizi bittikten iki ay sonra Kazım Koyuncu, Hayde adını vereceği ikinci albümünün kayıtlarına başladı ve bir yandan da konserler vermeye devam etti. Albüm hazırlıkları sırasında televizyon ve radyo programlarına konuk oldu.

Albüm ilk albüm gibi Beyoğlu Metropol tarafından piyasaya sürüldü. Albümün ilk şarkısı Gülbeyaz dizisinin jenerik müziğiydi. Albümde "Narino", "Ella Ella", "Potbori (Horonlar)", ve "Fadime" gibi hareketli parçalar yer aldı. İlk albümde bulunan "Koçari" adlı parçanın enstrumental versiyonu "Uy Aha" albümün en iyi parçalarındandı. "Ben Seni Sevduğumi" ve "Gelevera Deresi" adlı iki parçada Şevval Sam ile düet yaptı. "Tsira", ve "Denizde Karati Var" adlı iki slow parça çok beğenildi. Selim Bölükbaşı'nın müziğini yaptığı ve seslendirdiği "Selimina" adlı parça ise albümün en duygusal parçalarındandı. Albümde birde "Mohevis Kalo" isimli Gürcü halk şarkısı vardı. Türkiye'deki klasik albümler arasına girmiştir ve 2000'li yılların en iyi rock albümlerinin içinde yer alır. Karadeniz müziği bakımından ise bu albüm devrim niteliğindedir ve gelmiş geçmiş en iyi Karadeniz albümüdür. Albümün çalışmalarında kemençede Selim Bölükbaşı, Mahmut Turan tulumda, Metin Kalaç bas gitarda, Cafer İşleyen klavye ve davulda, Harun Topaloğlu back vokal'de, Murat Dilek bateride ve Gürsoy Tanç elektro gitarda albümün kayıtlarında ve bütün konserlerde yer almışlardır.

Parça listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ıMüzik Süre
1. "Gülbeyaz"   Kazım Koyuncu 3:33
2. "Ben Seni Sevduğumi" (Şevval Sam ile düet)Hasan TunçHasan Tunç 4:05
3. "Narino"  Mustafa SırtlıMustafa Sırtlı 3:28
4. "Ella Ella"  Hemşin Halk ŞarkısıHikmet Akçiçek 3:02
5. "Tsira"  Anonimİ. Bobohidze 4:07
6. "Uy Aha"  Kazım KoyuncuDüz Horon, Anonim 2:21
7. "Gelevera Deresi" (Şevval Sam ile düet)AnonimAnonim 4:41
8. "Potbori (Horonlar)"  AnonimAnonim 4:15
9. "Asiye"  Ömer AkpınarÖmer Akpınar 4:45
10. "Fadime"  AnonimAnonim 3:36
11. "Denizde Kararti Var"  AnonimAnonim 4:05
12. "Hayde"  Anonim (Pazar, Rize)Gökhan Birben 5:36
13. "Selimina" (Sultan Bölükbaşı'ndan kaynak alarak) Selim Bölükbaşı 4:44
14. "Mohevis Kalo"  Gürcü Halk Şarkısı  5:04
15. "Ben Seni Sevduğumi (TV Mix)"  Hasan TunçHasan Tunç 3:10

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]