Haydar Ali

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Haydar Ali (Haidarālī; y. 1720 - 7 Aralık 1782), güney Hindistan'daki Maisur Krallığı'nın Sultanı ve de facto hükümdarıydı. Kendisini bir asker olarak öne çıkardı ve sonunda Maisur'un yöneticilerinin dikkatini çekti. Dalavayi (başkomutan) görevine ve II. Krishnaraja Wodeyar'a yükselerek Maisur hükümetine hükmetmeye başladı.[1] 1761'de Sarvadhikari (Baş Bakan) olarak Maisur fiili hükümdarı oldu. Birinci ve İkinci Anglo-Maisur Savaşları sırasında Doğu Hindistan Şirketi'ne karşı yapılan aralıklı çatışmalar sırasında askeri liderdi.

Okuma yazma bilmemesine rağmen Fransızlarla bir ittifak kurdu ve topçu ve cephaneliğini yükseltmek için Fransız işçilerinin hizmetlerini kullandı. Maisur'daki yönetimi, komşularıyla sık sık yaptığı savaşlar ve kendi topraklarındaki isyanlarla karakterizedir. O zamanlar Hindistan Yarımadası'nın büyük bir kısmı kargaşa içinde olduğundan bu durum o zamanlar alışılmadık değildi. Kuzeyde Krishna Nehri, doğuda Doğu Ghats ve batıda Umman Denizi ile çevrili geniş bir krallığı en büyük oğlu Tipu Sultan'ı bıraktı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Life Of Hyder Ally: With an Account of His Usurpation of the Kingdom of Mysore. Londra: S Hooper, High Holborn. 1786. Erişim tarihi: 24 Ocak 2022. 
  2. ^ History of Tipu Sultan. Aakar Books. 2005. s. 24. ISBN 8187879572. Erişim tarihi: 19 Ocak 2013.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)