Hayatımın Rolü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hayatımın Rolü
Ekran Alıntısı.JPG
Hayatımın Rolü Dizi Afişi
Format Televizyon dizisi
Tür Dram
Komedi
Senarist Gamze Özer
Yönetmen Sadullah Celen
Başrol Haluk Bilginer
Ebru Özkan
İlhan Şeşen
Bekir Aksoy
Güzin Özyağcılar
Emel Göksu
Ebru Aykaç
Tiraje Başaran
Su Kutlu
Berke Tevik
Alisa Sezen
Tema müziği bestecisi Barış Aryay
Mehmet Andiçen
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 19 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Ali Gündoğdu
İnci Gündoğdu
Mekân İstanbul
Şile
Gösterim süresi 120 dakika
Yapım şirketi Süreç Film
Yayın bilgileri
Kanal Star TV (HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 9 Temmuz 2012 – 10 Aralık 2012
Durumu Sona erdi.
Kronoloji
İlişkili programlar Müthiş Dadı

Hayatımın Rolü, 9 Temmuz 2012'de başlayan Star TV'de yayınlanan Türk komedi televizyon dizisi. Başrollerini Haluk Bilginer ve Ebru Özkan'ın paylaştığı dizide ayrıca İlhan Şeşen, Bekir Aksoy, Güzin Özyağcılar ve Emel Göksu gibi isimler de rol almaktadır. Dizi, başrolünü Robin Williams'ın oynadığı 1993 yapımı Müthiş Dadı adlı filmden esinlenilerek yaratılmıştır.10 Aralık 2012 tarihinde final bölümü ile veda etmiştir.Dizinin tekrarları 26.03.2013 tarihinden itibaren Max Smart adlı kanalda yayınlanmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç çocuklu bir aileye sahip Müşfik (Haluk Bilginer) ve Ela (Ebru Özkan) Birbirlerini çok seven bir çifttir. Ancak yıllar geçtikçe birbirlerinden uzaklaşırlar. Boşanma fitilini ateşleyen olay ise Müşfik'in işi konusundaki seçici tavrı ve Ela'ya bunun umursamazlık ve sorumsuzluk olarak aks olmasıdır. Bunun sonucunda da Ela, Müşfik'ten ayrılmak istediğini kendisine söyler ve boşanırlar. Çocuklarına çok düşkün olan Müşfik'in, Ela'dan boşandıktan sonra çocuklarıyla da ayrı yaşamak zorunda kaldığı için buna bir çözüm bulması gerekmektedir. Bu nedenle bir fikir bulur: Çocukları ile birlikte yaşamak için onların bakıcısı olacaktır. Ancak bunu gizli bir şekilde yapmak zorundadır. Bunun için Tiraje'nin de yardımıyla kadın kılığına girer ve Yaşar Hanım olarak eve sızar. Bu sayede tekrar çocuklarıyla birlikte yaşamaya başlayan Müşfik, bir yandan çocuklarıyla yakınlaşırken, diğer yandan da evliliklerini sonlandıran sorunları daha net görecektir. Elbette bu zorlu seçiminde Müşfik'i çeşitli sıkıntılar ve başına geleceğinden habersiz olduğu gülünç durumlar beklemektedir.

Karakterler ve Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Canlandırdığı Karakter(Ana Karakterler) Karakterin Özellikleri ve Dizideki Durumu
Haluk Bilginer Müşfik/Dadı Yaşar Çocuklarını çok seven bir baba, eşine tapan bir koca. İstemeye İstemeye eşi ile boşanmış.Bu talihsiz olaydan sonra ailesi ile tekrar bir arada olabilmek için Eski eşi Ela'nın yanında dadı olarak çalışma çılgınlığını gösterebilecek kadar da fedakar bir kişiliğe sahip.Ela ile boşanmalarının ardından evde yardımcı krizi patlak vermiş ve kaç tane yardımcı geldi ise hepsi ya kaçmış ya da evden eşyalar götürmüştür.Bunun üzerine Müşfik ve tiyatrodan arkadaşı Tiraje de harekete geçerek bir plan hazırlamış, Müşfik'i kadın kılığına sokarak Ela'nın evine yardımcı olarak yollamıştır. İlk etapta biraz zorlansa ve kendini belli eder gibi olsa da Müşfik her olaydan ustalıkla sıyrılmakta ve kendi evinde dadılık ve yardımcılık yapmayı, bu sayede çocukları ve eşini daha kolay görebilmeyi başarabilmektedir.
Ebru Özkan Ela Değerlerine bağlı, aldığı kararların sonuna kadar arkasında durabilme yeteneğine sahip ve Aile bağlarını başından geçen bütün kötü olaylara rağmen canlı tutmaya çalışan fedakar bir anne. her ne kadar Müşfik'i halen sevse de onun işi konusundaki seçiciliğinden şikayet ederek boşanma kararı almıştır. bu karara en çok üzülen ise Müşfik ve çocukları olmuştur.
Emel Göksu Bedia Müşfik'in annesi, Ela'nın kayınvalidesi. boşanma olayına en çok üzülenlerden biri de odur.Çok sevecen oğlu, torunları ve eski gelinine karşı koruyucu ve kol kanat geren biridir. Mütevazi kişiliğiyle dizinin dikkat çeken karakterlerindendir.
Güzin Özyağcılar Hülya Ela'nın annesi, Müşfik'in kayınvalidesi. Tam anlamıyla görgüsüz ve cadı. Özellikle Müşfik ve Ela'nın boşanması için çabalamış, nitekim amacına da ulaşmıştır. Başta dünürü Bedia hanım olmak üzere görgüsüzlüğü ve cadılığıyla herkesi -kızını bile- delirtir
Tiraje Başaran Tiraje Müşfik'in tiyatrodan, Ela'nın ise Müşfik'den dolayı arkadaşları. Ekibin çalıştığı tiyatroda kostüm sorumlusudur. Müşfik'e Dadı Yaşar olma konusunda fikir veren ve yardım eden de odur.
Gökçe Yanardağ İlayda Müşfik ve Ela'nın abisi Erdal'ın çocukluk arkadaşlarıdır. O da Müşfik ile benzer sebeplerden eşinden ayrılmak zorunda kalmış, yıllar sonra onu tanıyan herkesi (Başta Müşfik'in annesi Bedia hanım olmak üzere) şoke edecek biçimde İstanbul'a yerleşmiştir.Müşfik'in ev tutması sırasında o da bir ev aradığını belirterek Müşfik ile aynı sokakta bir ev bulmuştur. Ela'yı da çocukluğundan beri tanımaktadır
Oyuncu Canlandırdığı Karakter(Çocuk Karakterler) Karakterin Özellikleri ve Dizideki Durumu
Alisa Sezen Ecenaz Ailenin en küçük çocuğu ve iki kızından küçük olanıdır. Her kız çocuğunda bulunmayan zekası, cin fikirliliği ve cana yakınlığıyla ilgiyi anında üzerine toplayabilmektedir. anne-babası bir zaman okula başlaması konusunda muallakta kalmış olsa da,direk lise okuyabilecek parlak bir zekaya sahiptir. Anaokuluna başlamıştır
Berke Tevik Can Ailenin tek erkek çocuğu ve Müşfik'ten sonra evin erkeği. en az babası kadar koruyucu ve kollayıcı bir yapısı vardır. babası tiyatrocu olacak diye düşünse de spora ve basketbola ilgisi oldukça büyüktür.
Su Kutlu Amelya Ailenin büyük kızı Can ve Ecenaz'ın Ablası.anne-babalarının boşanması konusunda en şiddetli tepkiyi Amelya vermiştir. Biraz duygusal,biraz asi. farklı biri mizacı vardır. Kardeşleri ve ailesine çok bağlıdır. Yaşadığı en kötü olayları bile onları üzmemek için ailesine belli etmez. içine kapanık yapıdadır. Bu da onu anlaşılması güç bir kız yapar. Eski sevgilisinden ayrıldıktan sonra küçük çaplı bir bunalım geçirmiş olsa da yakın zamanda beklenmedik bir şekilde ve beklenmedik biri vesilesiyle atlatacaktır.

Oyuncular

Haluk Bilginer
Ebru Özkan
İlhan Şeşen
Bekir Aksoy
Güzin Özyağcılar
Emel Göksu
Ebru Aykaç
Tiraje Başaran
Su Kutlu
Berke Tevik
Alisa Sezen