İçeriğe atla

Havacılık endüstrisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Airbus A321 Hamburg Finkenwerder Havalimanı'ndaki Airbus fabrikasında son montaj hattı üzerinde.
NASA'nın AIM uydusu, temiz odada bir araya getirildi.

Havacılık ve uzay endüstrisi, uçak, uçak parçası, füze, roket veya uzay aracı tasarım, yapım, test, satış ve bakımının çeşitli yönleriyle ilgilenen yüksek teknolojiye sahip bir endüstridir.

Uçak endüstrisi, uçak inşa ederek ve bakım-onarım için uçak parçaları üreterek havacılığı destekleyen bir endüstridir. Bu sektör, sivil havacılık ve askeri havacılık için kullanılan uçak ve parçaları içermektedir. Üretimin çoğu, bir devlet kurumu tarafından verilen tip sertifikası ve "Savunma Standardı" uyarınca yapılmaktadır. Havacılık endüstrisi, uçak ve uzay endüstrisini de kapsayacak bir terim hâline gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hartley, Keith. The Political Economy Of Aerospace Industries: A Key Driver of Growth and International Competitiveness? (Edward Elgar, 2014); 288 sayfa; the industry in Britain, continental Europe, and the US with a case study of BAE Systems.
  • Newhouse, John. The Sporty Game: The High-Risk Competitive Business of Making and Selling Commercial Airliners. New York: Alfred A. Knopf, 1982. 978-0-394-51447-5.
  • Wills, Jocelyn. Tug of War: Surveillance Capitalism, Military Contracting, and the Rise of the Security State (McGill-Queen's University Press, 2017), scholarly history of MDA in Canada. Çevrim içi kitap incelemesi