Havaalanı, Esenler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Havaalanı
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Esenler
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 31,471 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34230
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Havaalanı, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Esenler ilçesine bağlı 17 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Oruçreis ve 15 Temmuz; güneyinde Birlik; batısında Turgutreis; güneybatısında Tuna; doğusunda ise Kemer mahalleleri bulunmaktadır.

Türkiye'de kentsel dönüşüm 2012'de ilk olarak bu mahalleden başlamıştır[1] ve 2016'da Esenler Emlak Konutları olarak açılmıştır.[2]

Mahallede sokakların adları genellikle G harfiyle başlar. Az da olsa F ve H harfleriyle başlayan sokaklar görmek mümkündür. Birlik Mahallesi'ne doğru olan daha sonra cadde olarak adlandırılmış dört sokağın adı K ile başlarken, 2018'de adı Hizmet olan bir sokak, Belediye Meclisi kararıyla Aşık Şenlik ile değiştirilmiştir.[3]

Esenler Belediyesi 2009'da Havaalanı Caddesi'nde kurulan pazarın taşınması ve caddenin trafiğe kapatılması referandumu düzenlemiştir.[4][5] Referandum sonucunda halk, caddenin trafiğe kapatılmasını, bunun yanında pazarın yerinde kalmasını istemiştir.[6][7] Ancak ilerleyen yıllarda cadde trafiğe kapatılmamış, pazar ise Birlik mahallesindeki boş bir araziye taşınmıştır.[8]

Sınırları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, kuzeyinde İpekyolu Caddesi, batısında Anadolu Caddesi, doğusunda Kışla Caddesi, güneydoğusunda Gazi Caddesi, güneyinde Mehmet Akif İnan Caddesi ve güneybatısında Kırım Caddesi ile çevrilidir.

Ana arterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşocağı Caddesi, mahalleyi ikiye ayırır. Bir nevi mahallenin vitrinidir. Mahallenin önemli markaları bu cadde üzerinde toplanmıştır. Birçok bankamatik bu cadde üzerindedir ve İETT durakları bu caddede bulunur. Bunun yanında eskiden pazarın kurulduğu Havaalanı Caddesi de oldukça önemlidir. Havaalanı Caddesi ile Taşocağı Caddesi'nin kesiştiği bölgeye Tulumba adı verilmektedir.[9] Mahalle sınırlarından geçen Gazi Caddesi, Uludağ Caddesi adındaki İETT durağından birçok otobüsün buradan geçmesi nedeniyle mahallenin İstanbul'un sembol noktalarına ulaşımını sağlamaktadır. Mehmet Akif İnan Caddesi, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa'ya gidişte kullanılır. Atışalanı Köyü'nün kurulduğu yer olması dolayısıyla Köyiçi Caddesi'nin sembolik bir önemi vardır. Bunun yanında, Kışla Caddesi de özellikle Esenler Emniyet Müdürlüğü'ne ev sahipliği yapması bakımından önem arz eder.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede üç okul bulunur. Bunlar Yunus Emre, Tacirler ve Fidan Demircioğlu'dur. Yunus Emre İlkokul ve Ortaokul, Tacirler İlkokul ve İmam-Hatip Ortaokulu, Fidan Demircioğlu ise sadece Ortaokul olarak hizmet vermektedir.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Esenler Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi bu mahallede bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Gülek Sokak'ta, Gönlüm Sokak'ta ve Anadolu Caddesi'nde aile hekimliği bulunur.

İbadet[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede dört adet cami bulunmaktadır. Bunlar 1986'da yapılan Zübeyir İbni Avvam Camii, 1996'da yapımına başlanan 2000 yılında tamamlanan Yunus Emre Camii ve 2010 yılında temeli atılıp 2012'de tamamlanan Uhud Camii'dir. Bunların yanı sıra Esenler Bölge Parkı sınırları içinde bulunan Sabri Ülker Camii de vardır.

Yeşil alan[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Taşocağı ve Havaalanı caddeleri arasındaki bölgede konuşlanmış Şevki Eren Yatkın Parkı vardır. Parkın eski adı Havaalanı Parkı iken Şevki Eren Yatkın isimli 20 yaşındaki erin Bingöl'de PKK saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine[10] bu ad verilmiştir. 2011'de ise dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Esenler Bölge Parkı açılmıştır.[11] 2017'de 47. Motorize Piyade Alay Komutanlığı'nın konuşlandığı eski Metris Kışlasına 15 Temmuz Şehitler Parkı kurulmuş,[12] daha sonra bu park "Millet Bahçesi"ne çevrilmiştir.[13] Ancak bu millet bahçesi 2020 yılında kurulan 15 Temmuz Mahallesi sınırlarında kalmaktadır.[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "https://esenler.bel.tr/haberler/genel/her-yerde-donusum-u-anlatiyor/". 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 2. ^ "https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/esenlerdeki-kentsel-donusumde-yasam-sancili-basladi-40275039". 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 3. ^ "http://www.gazeteesenler.com/esenler-meclisi-sehitlerini-meydan-ismi-ile-yasatacak-h9505.htm". 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 4. ^ "Esenler'de pazar referandumu". 
 5. ^ "Esenler Belediyesi semt pazarı için referandum". 8 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Esenler halkı bir kez daha pazarına sahip çıktı". 
 7. ^ "Oylamaya büyük ilgi". 
 8. ^ "Havaalanı Mahallesi pazar esnafı tezgah açmadı". 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "Atışalanı Tulumba". 
 10. ^ "https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sehit-er-sevki-eren-yatkin-3-5-ay-once-askere-gitmisti-40862491". 10 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 11. ^ "http://www.bayburtgundem.com/istbelediyeler/bolge-parkinin-kurdelasini-basbakan-erdogan-kesti-h85.html". 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 12. ^ "https://evdenhaberler.com/esenler-15-temmuz-sehitler-parki-12-haziranda-acilacak/". 15 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 13. ^ "https://esenler.bel.tr/hizmetlerimiz/tesislerimiz/15-temmuz-millet-bahcesi/". 20 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 14. ^ "https://www.ensonhaber.com/ic-haber/istanbulda-olmayan-mahalle-icin-muhtarlik-secimi-yapildi". 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |başlık= dış bağlantı (yardım)