Hava Savaşı ve Edebiyat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hava Savaşı ve Edebiyat
Luftkrieg und Literatur
YazarW. G. Sebald
ÇevirmenHulki Demirel
DilAlmanca
TürDeneme
Yayım1996 (özgün)
2016 (Türkçe)
YayımcıCan Yayınları
Seri
Kır Evinde İkamet Hava Savaşı ve Edebiyat Austerlitz

Hava Savaşı ve Edebiyat (AlmancaLuftkrieg und Literatur) Alman yazar W. G. Sebald'in 1999 tarihli edebiyat-tarih denemelerinden oluşan kitabı.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Hava Savaşı ve Edebiyat", II. Dünya Savaşı sırasında bombalanan Alman şehirlerinin kültürel tasvirlerde yer almayışına değinir.
  • "Yazar Alfred Andersch", Alman yazar Alfred Andersch hakkında

Arka planı ve yayımı[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 tarihinde yayımlanan kitap, Sebald'in 1997 sonbaharında Zürih'te verdiği bir dizi konuşmadan yola çıkarak yazılmıştır. Sebald, Alman edebiyatının II. Dünya Savaşı'nda Müttefik güçlerin düzenlediği stratejik bombardımanları yeterince ele almadığından ve bu konunun toplumsal bir tabu olduğundan bahsetmiştir. Bu ilk konuşma yapıldığında olumlu bir tepkiyle karşılandı. Basının ilgisi ve okurlardan aldığı mektuplar sonucu bu konuşmaları kitaplaştırmaya karar verdi.

Kitap 1999 yılında Münih'te Carl Hanser Verlag tarafından yayımlandı. Kitabın İngilizce çevirisi On the Natural History of Destruction, 2003'te Anthea Bell çevirisiyle yayımlandı. Çeviride iki makalenin yanı sıra Jean Améry hakkındaki "Against the Irreversible" (Geri Alınamaza Karşı) ve Peter Weiss hakkındaki "The Remorse of Heart" (Kalp Sızısı) adlı kısa yazıları da yer alıyordu.[1]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Romancı John Banville, The Guardian gazetesi için kitabı incelemişti: "Yaşadığımız döneme egemen olan sahtekâr, ahlaki konularda yan çizen ruha sakin, fakat sert bir eleştiride bulunan bir kitap. Sebald'in edebiyatının trajik yokluğunda, bizi idare edebilir."[1] San Francisco Chronicle'dan Kenneth Baker ise şöyle yazmıştı: "Sebald'in savaş dönemindeki olaylara dair anımsadıkları okuyanın midesini bulandırıyor. Hans Eric Nossack ve Alexander Kluge gibi bazı çağdaş tanıkların yazılı ifadelerine yer verse de, yaşanan korkunç olayları kendi soğukkanlı diliyle bize anlatıyor." Baker incelemesini şöyle bitirmekteydi: "Hem kasvetli düşünceleri paylaştığı hem de Sebald'in emsalsiz kalemi artık aramızda olmadığı için insanda buruk bir tat bırakan bir kitap."[2]

Hulki Demirel tarafından Türkçeye kazandırılan kitap 2016'da Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Banville, John (22 Şubat 2003). "Lest we forget". The Guardian. 4 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2012. 
  2. ^ Baker, Kenneth (23 Şubat 2003). "The glossed-over horrors of air war". San Francisco Chronicle. 17 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]